Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorski Telekom je tokom pandemije iskustvo pažnje i brige o drugima promovisao kao korporativnu praksu, saopštila je direktorica Sektora za ljudske resurse u kompaniji Slađana Đurović.
Ona je u autorskom tekstu za časopis HR World kazala da su kompanije poput Telekoma, koje i u vrijeme krize čuvaju benefite za zaposlene, postale primjer da je moguće održati isti odnos prema njima i u izazovima.
Upravo je zahvaljujući tome, kako je podsjetila, stiglo i eksterno priznanje. Hrvatska konsultantska kuća Selection dodijelila je Telekomu priznanje Izvrsnost u izazovima, kao kompaniji koja posjeduje visok nivo agilnosti i prilagodljivosti u kriznom periodu, i visok nivo brige za svoje zaposlene tokom pandemije.
„Zato bih naše zajedničko iskustvo u Telekomu tokom pandemije ukratko opisala – jedni za druge, jedni uz druge“, poručila je Đurović.
Iz Telekoma su kazali da je riječ o časopisu koji objavljuje HR WORLD organizacija kao zajednica HR profesionalaca Adria regiona.
Đurović je saopštila da, kada se godinu nakon početka pandemije COVID-19 osvrnemo iza sebe, nije teško zaključiti da je riječ o događaju sa najvećim društvenim posljedicama na globalnom nivou u posljednjih osam decenija.
„Svaka kriza je istovremeno i šansa za rast. Da, agonija socijalne distance, maski i karantina privremeno nas je vratila na fabrička podešavanja, ali od nas zavisi da li ćemo se vratiti na ‘najbolju verziju sebe’. Neizvjesnost i strah su nas natjerali da usporimo, ali nas briga za druge, nada da ćemo iz svega izaći jači i povezanost sa najbližima, motivišu da idemo dalje“, smatra Đurović.
Ona je rekla da bi, kada bi prepustila „olovci na volju“, ispisala nekoliko stranica raznih inicijativa koje su u Telekomu realizovali u prethodnoj godini.
„Izdvojiću zbog toga samo one najupečatljivije, o kojima su naše koleginice i kolege ponosno govorile i van kompanije. Njih možemo opisati u četiri riječi – brinuli smo, brinemo, brinućemo“, dodala je Đurović.
Ona je podsjetila da je Crnogorski Telekom u februaru, kada u Crnoj Gori još nije bilo zabilježenih pozitivnih slučajeva, prvi u zemlji uveo sistem rotacija i rad od kuće.
Zbog toga je kompanija u startu bila spremna da zadrži kontinuitet u poslovanju, a isti sistem je zadržan do danas.
„Zaštitne opreme za zaposlene koji rade u direktnom kontaktu sa korisnicima smo imali dovoljno i u periodu nestašice na tržištu, pa smo u više navrata pomagali druge kompanije iz našeg sektora i neke državne institucije“, saopštila je Đurović.
Telekom je zaposlenima, kako je dodala, obezbijedio besplatne testove na koronu, pokrivao troškove terapije i dijelio pulsne oksimetre.
„Posebno brinući o njima, za sve koleginice i kolege starije od 60 godina, kao i one osjetljivog zdravlja, omogućili smo dodatna plaćena odsustva. Da bismo im ponudili najbolju moguću zaštitu, unutar kompanije smo među zaposlenima sproveli ankete o imunizaciji, organizovali edukacije i razgovore sa epidemiolozima i u saradnji sa državom omogućili vakcinaciju zainteresovanih“, rekla je Đurović.
Uprkos finansijskim rezultatima na koje je koronakriza imala jak uticaj, u kompaniji su željeli željeli da se zahvale zaposlenima na vanrednom doprinosu u vanrednim okolnostima, pa su se posebno fokusirali na očuvanje stabilnosti poslova i benefita i u tome uspjeli.
„Dva puta smo tokom godine nagrađivali koleginice i kolege koje rade u šopovima i na terenu, u direktnom kontaktu sa korisnicima, zbog njihovog izuzetnog zalaganja u prošloj godini, a uprkos padu prihoda, dva puta smo nagradili i sve zaposlene“, kazala je Đurović.
U kompaniji su, prema njenim riječima, posebnu pažnju posvetili malim znacima pažnje, znajući koliko su važni, pa su svim pozitivnim koleginicama i kolegama na kućnu adresu stizali pokloni – čokolade i knjige, kako bi im lakše protekao period izolacije, dok smo onima na terenu poklanjali simbolične HVALA+ imuno booster pakete.
„Konačno, sumnje da će nas fizička distanca udaljiti jedne od drugih pokazala se neopravdanom, što se vidjelo i kroz globalni Jerusalema dance challenge, kada smo popularnom koreografijom u kompaniji odgovorili na ‘izazov’ Deutsche Telekoma i na trenutak se protiv pandemije borili plesom, optimizmom i nadom da će takvih inicijativa uskoro biti još i više“, rekla je Đurović.
Kako je saopštila, anketa koju realizuju dva puta godišnje pokazala je ono što su u kompaniji intuitivno znali, da su od početka na pravom putu.
„Procenat zaposlenih koji su odgovorili na anketu porastao je čak 18 odsto, dok je njihovo zadovoljstvo našim odgovorom na COVID-krizu u prosjeku 92 odsto“, zaključila je Đurović.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS