Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorskoj ekonomiji je nasušno potrebna ozbiljna strategija razvoja, koja će za period od narednih desetak godina jasno definisati neophodne strukturne reforme koje će doprinijeti njenoj diversifikaciji i unapređenju likvidnosti, konkurentnosti i produktivnosti, ocijenio je šef poslaničkog kluba Socijaldemokrata, Boris Mugoša.
Mugoša, koji je i predstavnik Evropskog saveza, je na mreži X naveo niz činjenica o ranjivosti crnogorske ekonomije, koja, kako tvrdi, nema adekvatnu institucionalnu podršku.
„Pokrivenost uvoza izvozom najmanja je u posljednjih 15 godina i bilježimo najveći spoljnotrgovinski deficit u poslednjih 15 godina (prošle godine oko 3,5 milijarde EUR, a ove još gori trendovi)“, napisao je Mugoša.
On je dodao da mikro preduzeća, koja su osnova privrede jer čine 93 odsto ukupnog broja preduzeća i zapošljavaju oko 39 odsto radne snage, u posljednjih šest godina posluju sa gubicima, dok je njihov kapital danas za četvrtinu manji nego 2019.
„U odnosu na 2019. godinu je 2,7 hiljada preduzeća više u blokadi, a iznos blokiranog duga se udvostručio. Sa druge strane, u budžetu Crne Gore stavka koja se odnosila na unapređenje konkurentnosti privrede je sa blizu šest miliona, prije par godina, smanjena na manje četiri miliona EUR“, zaključio je Mugoša.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS