Podgorica, (MINA) – Više od polovine građana Crne Gore smatra da država ide u pogrešnom smjeru, i da su vanredni parlamentarni izbori najbolje rješenje za izlazak iz krize, pokazalo je istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO) i agencije DAMAR.
Izvršni direktor agencije DAMAR Vuk Čađenović kazao je da 61 odsto građana smatra da Crna Gora ide u pogrešnom smjeru, dok njih 21 odsto misli da ide u dobrom pravcu.
On je rekao da je istraživanje, koje je sprovedeno ovog mjeseca u okviru zajedničke inicijative CG puls, pokazalo da trećina građana smatra da se Crna Gora nalazi u kriznoj situaciji.
“Da je država u stanju stagnacije mišljenja je nešto više od petine građana, dok jedan od deset građana vjeruje da se Crna Gora polako ali sigurno razvija”, naveo je Čađenović.
On je rekao da 53 odsto građana smatra da su vanredni parlamentarni izbori najbolje rješenje za izlazak iz krize.
“S druge strane, 22 odsto ispitanika smatra da bi predsjednik države Milo Đukanović mandat za sastav Vlade trebalo da povjeri Miodragu Lekiću, a četvrtina njih nema stav o tom pitanju”, naglasio je Čađenović.
Prema njegovim riječima, građani najviše povjerenja imaju u zdravstveni sistem, policiju i obrazovni sistem, a najmanje vjeruju političkim partijama.
“NVO sektor je prilično dobro ocijenjen, što može da nam govori o tome da je u Crnoj Gori na sceni institucionalna kriza”, dodao je Čađenović.
Kako je rekao, više od dvije trećine građana smatra da je Vlada bila više okrenuta partijskim, nego i interesima građana.
“Oko 70 odsto građana smatra da je zapošljavanje realizovano na osnovu partijskih i nepotističkih veza, a ne zasluga. Njih 68 odsto misli da su ministri bili više zaokupljeni ličnom promocijom nego poslom koji ta funckija nosi sa sobom”, saopštio je Čađenović.
On je rekao da 56 odsto građana smatra da je Vlada više okrenuta interesima Srpske pravoslavne crkve (SPC) nego države Crne Gore.
“Da je odluka Abazovića da potpisivanje Temeljnog ugovora postavi kao prioritet u radu hrabra i utemeljena smatra 27,5 odsto građana, da je pogrešna 36,4 odsto, dok njih 20 odsto ocjenjuje da je taj ugovor trebalo potpisati ali ne na način na koji je urađeno”, kazao je Čađenović.
Kako je dodao, 43,4 odsto građana smatra da Vlada ne bi trebalo da finansira private vjerske obrazovne ustanove.
Čađenović je ukazao na to da je više od polovine građana izjavilo da živi isto kao i prethodne godine.
“Da živi bolje stava je 18 odsto građana, a da živi gore nego prethodne godine smatra njih 29 odsto”, rekao je Čađenović, dodajući da 80 odsto ispitanika smatra da socio-ekonomske teme nijesu u fokusu političara.
Izvršna direktorica CGO-a Daliborka Uljarević kazala je da je Vlada u tehničkom mandatu Dritana Abazović, koja je bila u fokusu istraživanja, lošije ocijenjena u odnosu na prethodnu, kojom je rukovodio Zdravko Krivokapić.
“Građani su Vladi Abazovića dali prosječnu ocjenu 2,23, dok je Vlada Krivokapića bila ocijenjena sa 2,28”, navela je Uljarević.
Kako je navela, više od polovine građana smatra da aktuelna Vlada radi ispod očekivanja, dok je svega pet odsto rad ocijenilo iznad očekivanja.
“I ovo je gori rezultatu odnosu na Vladu Krivkapića, kojom je bilo, i pred njen pad, manje razočaranih”, dodala je Uljarević.
Ona je rekla da Abazović uživa manje povjerenje u odnosu na ono koje je Krivokapić imao u novembru prošle godine.
“Premijeru uopšte ne vjeruje 46,9 odsto građana, djelimično mu vjeruje trećina građana, u potpunosti svega 5,5 odsto, dok 14,3 nema stav oko ovog pitanja”, kazala je Uljarević.
Prema njenim riječima, građani Abazovića većinski ne prepoznaju kao dosljednog.
“Tog stava je svega 17,4 odsto, dok tri petine građana smatra da se radi o čovjeku koji često mijenja stavove i koji ne pokazuje principijelnost”, dodala je Uljarević.
Ona je kazala da 27,3 odsto građana smatra da premijer komunicira samo sa medijima koji su “uz njega”, 42,8 odsto da je otvoren prema svim medijima, a trećinanjih nema stav o tome.
Uljarević je rekla da je trojkom ocijenjena privrženost Abazovića za pet prioritetnih pravaca djelovanje koje je iznio u svom ekspozeu.
“Prema percepciji građana, najviše je urađeno u oblasti borbe protiv korupcije, zatim u održivim investicijama, na trećem mejstu su evropske integracije, zatim održivi razvoj i zaštiti životne sredine, a najniže u afirmaciji djece i mladih i slobodi vjeroisposvijesti”, navela je Ulajrević.
Ona je saopštila da su lošije ocijenjeni ministri aktuelne Vlade u odnosu na prethodnu.
“Najbolje ocijenjen je ministar finansija Aleksandar Damjanović, slijede Abazović, Miomir Vojinović, Ranko Krivokapić i Raško Konjević”, rekla je Uljarević.
Prema riječima Ulajrević, najgore su ocijenjeni Filip Adžić, Zoran Miljanić, Fatmir Đeka, Maraš Dukaj i Adrijan Vuksanović.
Uljarević je saopštila da je, u odnosu na julsko istraživanje, povećano povjerenje građana u Specijalno državno tužilaštvo, ocjenjujući da je tome doprinijela akcija hapšenja tadašnjeg direktora Uprave prihoda i carina Rada Miloševića.
“Da je ovo tužilaštvo napokon počelo da radi smatra 17 odsto građana, u odnosu na prethodnih 12 odsto, dok njih 29 je još uvijek skeptično i čeka konkretne rezultate”, kazala je Uljarević.
Kako je dodala, raste broj građana koji smatraju da će predmet istraga SDT-a biti samo oni kojih se partija odriče ili nemaju više poziciju u toj partiji.
Uljarević je rekla da je porastao procenat građana koji vjeruju da novi specijalni tužilac može pokrenuti postupke protiv političara za koje postoji sumnja da su prekršili zakon.
Ona je kazala da je, u vezi sa uticajem političara na pravosuđe, i Evropska komisija u izvještaju poručila da politički lideri treba da se uzdrže od izjava kojima podrivaju nezavisnost te grane vlasti.
“Vjerujem da je ovo direktno upućeno Abazoviću i njemu bliskim akterima koji pokušavaju da kreiraju atmosferu da su oni ključni u ovoj borbi, iako je njihov primarni posao da obezbijede okruženje u kojem će tužilaštvo samostalno sprovoditi sve aktivnosti”, rekla je Uljarević.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS