fbpx
NaslovnicaCrna GoraVajs: Zabrinuti smo zbog insistiranja na identitetskoj politici

Vajs: Zabrinuti smo zbog insistiranja na identitetskoj politici

Podgorica, (MINA) – Insistiranje na identitetskim politikama samo bi udaljilo državu od Evropske unije (EU), ocijenio je predsjedavajući Parlamentarnog odbora EU i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje Tomas Vajs i poručio da se svi subjekti moraju fokusirati na teme koje zemlju približavaju članstvu.

Vajs je u razgovoru za Pobjedu kazao da je Crna Gora napravila veliki pomak u EU integracijama u protekloj godini, ali da postoji još mnogo izazova u kontekstu reformi i načinu vođenja politike.

On je rekao da su jako zabrinuti zbog nekih nastupa vezanih za identitetska pitanja i identifikaciju građana prema određenim grupama, religijama, nacionalnim manjinama ili većinama.

“Za građane je veoma važno da imaju puno pravo na samoopredjeljenje i to je nešto što bi trebalo da podržimo. Ipak, znamo istoriju regiona, gdje se Crna Gora istakla kao zemlja u kojoj nije bilo ratova”, naveo je Vajs.

To, kako je dodao, govori da su odnosi između različitih grupa stanovništva i dalje zdravi, ali ovo je krhko i osjetljivo pitanje u regionu.

“Dakle, zabrinuti smo zbog predloga koji su u velikoj mjeri zasnovani na takozvanoj politici identiteta i zabrinuti smo što ove rasprave, koje s moje tačke gledišta očigledno nijesu glavna politička pitanja kojima treba da se bavimo, odvlače politički diskurs od stvarnih važnih tema koje se odnose na pristupanje EU”, kazao je Vajs.

Kako je rekao, velika većina stanovništva u Crnoj Gori, oko 80 odsto, želi ulazak u EU.

“Mogu vam reći da će EU biti veliko zadovoljstvo da dočeka Crnu Goru. To će EU učiniti bogatijom u smislu kulture, prirodnog naslijeđa, takođe i zajedničke istorije”, naveo je Vajs.

Zato, kako je poručio, treba “držati ruke podalje” od politika koje bi mogle podstaći podjele u zemlji, kao i onih koje bi podstakle polarizaciju ili mogle naštetiti dobrosusjedskim odnosima.

Prema riječima Vajsa, insistiranje na identitetskim politikama je “vrlo tanak led ako odaberete da hodate tim putem”.

“Ja sam u razgovoru sa gospodinom (Andrijom) Mandićem izrazio zabrinutost zbog ovih pitanja. Direktno sam mu rekao i to ne krijem”, naveo je Vajs.

On je kazao da je Mandića zamolio da ne ulaže napore u politiku identiteta, jer to, kako je rekao, stvara podjele, polarizaciju, a moglo bi dovesti i do poremećaja samog procesa pristupanja EU.

“Predlog zakona o stranim agentima nije nigdje u zakonodavnoj proceduri. To je bila ideja ili predlog koji je dobio vrlo jasne reakcije sa naše strane”, naveo je Vajs.

On je dodao da nema sumnje da bi ovakva zakonska regulativa ugrozila proces pristupanja Crne Gore.

“Što se tiče dvojnog državljanstva, ovo je nezgodno pitanje. Postoje dvije strane medalje. U Crnoj Gori već deset, 20 godina, pa čak i duže, žive građani koji danas nemaju državljanstvo”, kazao je Vajs.

On je rekao da je, sa te tačke gledišta, to nešto čime Vlada i parlament treba da se bave.

“Ipak, potpuno je druga stvar ako govorimo o ljudima koji tvrde da su u nekoj vrsti davnih veza sa Crnom Gorom, ili imaju porijeklo na osnovu kojeg žele državljanstvo. Ovo je druga priča, jer je Crna Gora mala država”, naveo je Vajs.

Njenu nezavisnost, kako je kazao, iznova i iznova osporava jedan od njenih prvih susjeda.

“Tako da hodanje tim putem, koji bi stvorio jednu situaciju u kojoj dobar dio vaših glasača zapravo ne živi u vašoj zemlji, to je nešto što bi moglo da ugrozi krhku ravnotežu građanske države Crne Gore”, rekao je Vajs.

On je apelovao na parlament i Vladu da sa tim predlogom idu u konsultacije sa civilnim društvom, svim političkim partijama i EU, i da je informišu o svemu.

“Dakle, ne bih mogao dati opšti odgovor da li je ovaj zakon dobar ili loš, pitanje je kako je osmišljen i sa kojom namjerom. Moja uloga nije da sudim, već da osiguram da Crna Gora ostane na putu pristupanja i da ne preduzima zakonodavne korake koji to ugrožavaju”, kazao je Vajs.

Kada je u pitanju srpski jezik, on je rekao da i tu za pronalaženje pragmatičnog rješenja.

“Mislim da treba da poštujemo identitet ljudi, a ne da stvaramo velike rasprave o temama koje zapravo nijesu relevantne za bogatstvo i prosperitet zemlje, a takođe ne i za ljude”, naveo je Vajs.

Govoreći o izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore, on je naveo da je to najpozitivniji izvještaj koji je vidio u svim ovim godinama i da se u tom dokumentu u velikoj mjeri priznaje napredak koji je napravljen u prošloj godini.

“To je dokazano i pozitivnim Izvještajom o ispunjavanju privremenih mjerila, a sve ukazuje da bi nekoliko poglavlja moglo biti zatvoreno na međuvladinoj konferenciji, možda u decembru, i da bi Crna Gora, ako nastavi ovim tempom, zaista mogla konačno postati članica EU za dvije, tri godine”, kazao je Vajs.

On je rekao da je mnogo posla urađeno u prošloj godini i da je to priznato, ali da isto tako ima i dosta značajnih odluka koje tek treba donijeti.

“Kao što sam rekao, jedna od njih je izborna reforma. Veoma je važno da Crna Gora počne da strukturiše svoje izborne cikluse na drugačiji način, jer dosadašnja praksa je problematična i otežava konstruktivan politički rad”, smatra Vajs.

On je poručio da je veoma važno da se do kraja sprovedu reforme u sudstvu, najprije imenuje predsjednik Vrhovnog suda.

“Dakle, da sumiramo, Izvještaj pokazuje i napredak koji je učinjen, ali pokazuje što još treba učiniti na putu pristupanja EU. Jer ako već svi želimo da to ostvarimo u roku od dvije ili tri godine, ima još puno posla da se uradi”, naveo je Vajs.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije