Podgorica, (MINA) – Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS), uz podršku Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), organizovalo je sa stručnim organizacijama i laboratorijama drugu radionicu posvećenu kontroli buke u životnoj sredini.
Tamara Đurović, šefica Odsjeka za jonizujuća i nejonizujuća zračenja, nuklearnu i radijacionu bezbjednost, u okviru kojeg se, između ostalog, nalazi zaštita od buke u životnoj sredini, zahvalila je UNOPS-u koji je podržao aktivnosti MERS-a u ovoj oblasti u najznačajnijem trenutku procesa integracije Crne Gore u Evropsku uniju (EU).
Ona je kazala da su za podoblast – buka, u okviru Poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene, definisana završna mjerila koja je potrebno ispuniti u narednom periodu, kako bi se postigla interna spremnost za privremeno zatvaranje potpoglavlja.
“Mjerila se odnose prvenstveno na izradu strateških karata buke, akcionih planova za upravljanje bukom za aglomeraciju i pokretanje kampanja za podizanje nivoa javne svijesti i dalje korišćenje centralizovanog informacionog sistema u okviru Agencije za zaštitu prirode i životne sredine”, navela je Đurović.
Kako je saopšteno iz MERS-a, ona je rekla da je u okviru saradnje sa UNOPS-om prvi put izrađen Vodič za menadžment bukom u životnoj sredini, kao i da je pružena ekspertiza i u dijelu usklađivanja sa pravnom tekovinom EU u toj oblasti.
EU je, kako je navela, takođe pozvala Crnu Goru da kontinuirano usklađuje nacionalni pravni okvir sa pravnom tekovinom Unije.
“Što se tiče svih do sada registrovanih izazova, cijenim da će donošenjem novog Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, koji je u pripremi, biti jasno razgraničene nadležnosti komunalne inspekcije i policije, što se u postojećem Zakonu u praksi pokazalo kao nedovoljno efikasno, a i prenijeće se odredbe nedavno donijete Direktive u toj oblasti”, rekla je Đurović.
Ona je dodala da očekuje da saradnja sa UNOPS-om, u izradi novog zakona i pratećih podzakonskih akata, bude nastavljena u narednom periodu.
Đurović je navela je da je cilj radionice upoznavanje sa osnovnim procedurama za mjerenje, proračun i ocjenu buke u životnoj sredini i unapređenje postojećih znanja, upoznavanje sa metodologijom za izradu strateških karata buke i akcionih planova zaštite od buke u životnoj sredini, sticanje praktičnih znanja kroz primjere.
“Takođe, ova radionica ima za cilj ispunjavanje obaveza iz završnog mjerila za podoblast buka, a koje se odnosi na podizanje nivoa javne svijesti”, kaže se u saopštenju.
Đurović je zahvalila koleginici Mileni Spičanović Bulatović, koja je projektom sa UNOPS-om planirala aktivnosti i organizovala obje radionice.
Koordinatorka UNOPS-a za Crnu Goru Marina Vuković kazala je da se radionica organizuje u okviru višegodišnjeg zajedničkog programa UNOPS-a i Vlade Norveške pod nazivom “Znanjem do reforme na Zapadnom Balkanu”, a cilj programa je da ojača institucionalne i administrativne kapacitete i normativni okvir i njegovu primjenu u praksi.
Ona je zahvalila MERS-u na organizaciji radionice, podsjetivši da je UNOPS izabrao vrhunskog eksperta Momira Praščevića kao odgovor na njihove jasno iskazane potrebe.
Na radionici su učestvovali predstavnici tehničkih servisa i laboratorija – Institut za javno zdravlje, Centar za ekotoksikološka ispitivanja, Institut SIGURNOST, Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu, WINSOFT, „PRO ZNR“,„MONTINSPEKT“, kao i predstavnice MERS-a Đurović, Spičanović Bulatović, Slavica Braunović, Maja Raičević i Vesna Vučinić.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS