fbpx
NaslovnicaMINA BusinessTraže od Vlade izjašnjenje na pritužbe bivših radnika

Traže od Vlade izjašnjenje na pritužbe bivših radnika

Podorica, (MINA-BUSINESS) – Evropski sud za ljudska prava iz Strazbura uputio je državi na izjašnjenje sedam predmeta po pritužbama bivših radnika fabrike Radoje Dakić, zbog neizvršavanja pravosnažnih i izvršnih presuda za isplatu duga za zarade.

Zastupnica Crne Gore pred sudom u Strazburu, Valentina Pavličić, kazala je Pobjedi da se radi o 605 dakićevaca.

“Procedura u ovom slučaju za sada ne može biti javna, jer zavisi od toga kako ćemo se izjasniti. Kada je riječ o jednostranim deklaracijama i prijateljskim poravnanjima, pravila suda nalažu da postupak ne može biti javan do donošenja odluka”, objasnila je Pavličić.

Proces prikupljanja informacija u vezi ovih predmeta je već započet, nakon čega će, kako je navela, obavijestiti Vladu o svom stavu.

Pavličić nije mogla da precizira koliko potražuje 605 bivših radnika, imajući u vidu da se podaci još prikupljaju, te da se tokom stečaja jedan dio djelimično ili potpuno namirio.

Na pitanje Pobjede da li je riječ o istom činjeničnom osnovu kao i u poravnanju sklopljenom 2017. godine, kada je Vlada petorici bivših radnika isplatila 217,3 hiljade EUR, Pavličić je odgovorila potvrdno dodajući da, bez obzira na to, ne može da komentariše ništa o predmetima, jer postoji niz drugih procedura koje bi trebalo da se sprovedu.

“Tačno je da je bilo poravnanje i da se radi o dobro ustanovljenoj sudskoj praksi, ali svaki postupak je sam za sebe. Kakav će biti moj odnos kao zastupnice, uskoro će biti poznato Vladi, koja će o tome dati konačan sud”, navela je Pavličić dodajući da u ovoj fazi, zbog procedura suda, ne može više ništa da komentariše.

Iako se u javnosti od ranije pominjalo da ukupna potraživanja dakićevaca prelaze 40 miliona EUR, zvanične i precizne informacije o tome još nema.

To bi trebalo da utvrdi međuresorno radno tijelo za fiskalni uticaj potraživanja dakićevaca čije formiranje je Vlada inicirala u februaru prošle godine, a koje čine Vesna Simović iz Ministarstva finansija, Marijana Janković iz Ministarstva pravde i zamjenica zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Milanka Rakočević.

Simović je Pobjedi kazala da radna grupa još nije završila ovaj zadatak te da su i dalje u fazi prikupljanja informacija.

Na pitanje Pobjede kada se mogu očekivati konkretni podaci, Simović nije mogla precizno da odgovori, navodeći da to zavisi od institucija od kojih prikupljaju podatke.

Dio radne grupe trebalo je da bude i jedan od advokata radnika, ali je on početkom oktobra prošle godine obavijestio bivšeg državnog sekretara Ministarstva finansija, Janka Odovića, da otkazuje učešće u grupi na čije se formiranje čekalo osam mjeseci.

Predstavke su u Evropski sud u Strazburu predali advokati Dragan Prelević, Branislav Ćupić i Ljubo Marković.

Iz kancelarija Prelevića i Ćupića Pobjedi je potvrđeno da su ih u martu, nakon preliminarnog ispitivanja prihvatljivosti predstavki, iz suda obavijestili da će informisati Vladu o njima te da je moguće istovremeno razmatrati njihovu osnovanost i prihvatljivost.

Stečaj u fabrici “Radoje Dakić“ uveden je prije pet i po godina zbog poreskog duga od 10,8 miliona EUR.
Većina imovine u stečaju je prodata, pa je do sada inkasirano oko 45 miliona EUR, od čega je radnicima isplaćeno nešto manje od 14 miliona EUR.

Nijesu još prodate saobraćajnice, za koje je navedeno da bi ih jedino mogao kupiti Glavni grad, kao i parcela vrijedna 2,45 miliona EUR, koja se neće prodavati do okončanja spora koji se vodi za jedan dio.

Stečajni upravnik u postupku “Radoje Dakića” je Mladen Marković, a sudija predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, koji je trenutno u pritvoru zbog sumnje u zloupotrebu položaja.

Kao izuzetak od uobičajenog pravila, u ovoj predstavci neće biti pokrenuti pregovori o prijateljskom poravnanju.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije