Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada radi na donošenju trećeg paketa mjera za podršku građanima i privredi, u kojem će pomoć izvršne vlasti biti nesporna, saopštio je premijer Duško Marković i dodao da će ključnu ulogu u toj fazi imati finansijski sektor.
On je u Skupštini, tokom Premijerskog sata, kazao da kriza koja je počela izvorno nije ekonomska i da će za njeno prevazilaženje biti neophodno uključivanje bankarskog sektora.
„Država ne može i ne treba da bude sama u očuvanju privrede. Centralna banka (CBCG), Ministarstvo finansija, komercijalne banke i Investiciono razvojni find (IRF) za sada su najpotrebniji privredi. U pogledu ekonomskog opredjeljenja oni treba da budu jedno i zajedno“, rekao je Marković odgovarajući na pitanje poslanika Socijaldemokrata (SD), Borisa Mugoše o trećem paketu pomoći privredi.
Makrović je naveo da se radi na donošenju trećeg paketa pomoći, kao i da će podrška države biti nesporna i sasvim izvjesna.
„Očekujem da će poslovna zajednica prepoznati šanse za veća ulaganja u realni sektor i proizvodne djelatnosti. Nova ekonomska epoha mora početi proizvodnjom, da pronalazimo kupce za ono što smo proizveli i da za proizvedeno imamo plasman na domaćem tržištu“, kazao je Marković.
Vlada će, kako je najavio, raditi na tome i u budućem periodu.
„Ovih dana dobijamo brojne inicijative i predloge koji se svode na to da se izdvoji novac i podijeli, a takve inicijative dobijamo od socijalnih partnera, kao i privrednih udruženja. Ovo je vrijeme kada treba više kreativnosti i napora da ono što uvozimo – proizvodimo u Crnoj Gori, a pokazali smo da to možemo i da imamo znanja za to“, naveo je Marković.
On je pozvao partnere da predlože projekte, a da će Vlada obezbijediti novac da ih finansira.
„Zašto crnogorske kompanije ne naprave konzorcijum da se otvori cementara u Pljevljima? Zašto da veliki dobavljači ne zatraže podršku za pokretanje proizvodnje, prema potrebama zdravstva? Takve inicijative su potrebne“, ocijenio je Marković.
Prema njegovim riječima, Vlada se uspješno nosi sa teretom vremena u kojem se živi i nastoji da zaštiti ekonomske interese privrede i građana.
„Naša politika nije politika davanja, poklona i preživljavanja, nego politika razvoja i izvjesne budućnosti“, dodao je Marković.
On je naveo da je vrijeme da se formira posebno tijelo za razvoj malih i srednjih preduzeća, koje neće biti samo administrativna podrška, nego i finansijska i institucionalna.