Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Privredni sud još nije odlučio da li će ukinuti privremenu mjeru kojom je zabranio Upravi za šume da ometa kompaniju “Vektra Jakić” da koristi državne šume i sva druga prava koja ima definisana koncesionim ugovorom.
Vlada je početkom januara zadužila zaštitnika imovinsko-pravnih interesa države da od suda kojim rukovodi Blažo Jovanić traži da ukine mjeru.
“Privrednom sudu je 17. februara podnijet predlog za ukidanje privremene mjere koja je donijeta na zahtjev predlagača obezbjeđenja “Vektra Jakić” protiv protivnika Crna Gora – Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja – Uprava za šume Crne Gore. Po podnijetom predlogu za ukidanje privremene mjere sud preduzima radnje u skladu sa Zakonom o izvršenju i obezbjeđenju, a javnost će biti blagovremeno obaviještena o odluci kada bude donijeta”, odgovorili su iz suda na pitanja Vijesti.
Iz Ministarstva poljoprivrede, kojim rukovodi ministar Aleksandar Stijović, za Vijesti su kazali da pripremaju prijavu tužilaštvu zbog nanošenja višemilionske štete državi u ovom slučaju, te da će to potkrijepiti dokazima.
Ugovor o koncesiji je zaključen u aprilu 2007. godine. Uprava za šume je u maju 2019. godine, nakon sprovedenog ispitnog postupka, raskinula koncesioni ugovor sa kompanijom u vlasništvu biznismena Dragana Brkovića, što je potvrdilo Ministarstvo poljoprivrede, nakon čega je Privredni sud u septembru te godine na predlog “Vekte Jakić” donio privremenu mjeru.
Prigovor je tada na rješenje Privrednog suda u ime države uložio zaštitnik, ali je on odbijen.
“Vektra Jakić” tvrdi da je ugovor raskinut jednostrano, a ne u arbitražnom postupku kako je definisano koncesionim ugovorom.
Zaštitnik je informisao novu Vladu da je Privredni sud sve aktivnosti u vezi sa ovim sporom odložio na neodređeno vrijeme, a krajem prošle godine je ukazao na ročištu u sudu da država ima štetu od 6,39 miliona EUR po osnovu glavnog duga i 2,38 miliona na ime obračunate kamate.
U Vladinoj informaciji koja je usvojena početkom januara navodi se da odluka Privrednog suda o određivanju privremene mjere, osim što je pravno neutemeljena, očigledno onemogućava zaštitu javnog interesa, pri čemu osim materijalne štete koju država trpi odugovlačenjem postupaka dok je na snazi privremena mjera koja „Vektra Jakić“ omogućava da nesmetano raspolaže državnom imovinom iako je ugovor raskinut i koncesija oduzeta.
Takođe, država trpi i štetu jer nije u mogućnosti da raspolaže šumom kao dobrom od opšteg interesa u državnoj svojini.
“Uz to, imamo i situaciju da drvna masa koju je potrebno ukloniti iz šume iz zdravstvenih i sanitarnih razloga ostaje u šumi, što prouzrokuje truljenje i stvara uslove za pojavu i prenamnoženje štetnih insekata, a na koji način nastaje šteta po državnu imovinu. Prema izvještajima Uprave za šume, radi se o preko 50 hiljada metara kubnih bruto drvne mase”, navodi se u Vladinoj informaciji.
“Vektra Jakić” je pokrenula i dva spora pred Upravnim sudom protiv Ministarstva poljoprivrede od čega je jedan postupak zbog raskida ugovora, a drugi zbog oduzimanja koncesije.