fbpx
NaslovnicaMINA BusinessEPCG lider po prihodu i dobiti

EPCG lider po prihodu i dobiti

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Elektroprivreda (EPCG) je po ostvarenim prihodima i dobiti u prošloj godini bila lider među velikim crnogorskim preduzećima, dok je tu titulu po broju zaposlenih zadržao Voli Trade, pokazali su rezultati projekta 100 najvećih u Crnoj Gori.

Predstavnici BI Consultinga, provajdera poslovnih informacija, koji realizuje projekat 100 najvećih u Crnoj Gori, saopštili su da je, po jasno utvrđenim javno dostupnim kretirijuma, obavljeno rangiranje crnogorskih preduzeća u 25 kategorija, odnosno po veličini, djelatnostima i najveća brzorastuća firma.

Lideri po prihodu, dobiti i broju zaposlenih u kategoriji srednjih preduzeća u prošloj godini bili su Novi Volvox, Zetagradnja i Tabacco Pres, a u grupi malih Mivis, Domen i Securitas Montenegro.

Lideri po prihodu, dobiti i broju zaposlenih u kategoriji mikro preduzeća bili su Sim Company, Virage i Halotaksi.

“U sektoru telekomunikacija lider bio Crnogorski Telekom, trgovine Voli Trade, hotelijerstva Hotelska grupa Budvanska rivijera, upravljanja nekretninama Delta M, revizije i računovodstva Ekonomik Accountants, građevinarstva Pizzarotti Montenegro, a hrane i pića Mesopromet“, navodi se u saopštenju.

U djelatnosti ostale proizvodnje i prerade lider je bio Rudnik uglja, u IT sektoru Comtrade distribution, nafte i derivata Jugopetrol, farmacije Glosarij, a medicinskih usluga Institut „Simo Milošević“. Priznanje za najveću rastuću kompaniju dobio je Voli Trade.

Iz BI Consultinga su objasnili da je dodjela priznanja, koja je planirana za maj, zbog situacije sa epidemijom koronavirusa pomjerena za septembar. Za septembar je pomjereno i izdavanje ovogodišnje publikacije Poslovne novine-100 najvećih u Crnoj Gori, koje će sadržati liste svih rangiranih preduzeće u navedenih 25 kategrorija.

Osnivač BI Consultinga, Ratko Nikolić, rekao je da se prošla poslovna godina, imajući u vidu dešavanja u vezi sa pandemijom koronavirusa, čini prilično daleka, ali da bi bilo nepravedno ne istaći rezultate koji su za mnoga crnogorska preduzeća, pa i za ekonomiju u cjelini, bili značajno bolji od prethodnih.

On je dodao da su saznanje i spoznaja realnih poslovnih rezultata za prošlu godinu vrijedna i u procjeni budućih kretanja i uticaja na poslovanje crnogorskih preduzeća i privrede u cjelini.

Nikolić je saopštio da je prošle godine dobit ostvarilo 10,41 hiljadu preduzeća, što je 6,6 odsto više nego 2018. godine.

„Prihode preko milion EUR ostvarilo je 1,32 hiljade preduzeća, 6,4 odsto više nego 2018. godine. Neto dobit veću od 100 hiljada EUR ima 1,02 hiljade preduzeća, što je 15,5 odsto više nego 2018. godine. Više od 50 zaposlenih ima 368 preduzeća, što je rast od oko deset odsto na godišnjem nivou“, objasnio je Nikolić.

On je naveo da je broj predatih ispravnih finansijskih izvještaja za prošlu poslovnu godinu veći 5,3 odsto u odnosu na 2018.

„To je dominantno posljedica veće poslovne aktivnosti i povećanja broja preduzeća, kao i podizanja kulture finansijskog izvještavanja, što je i jedan od ključnih ciljeva našeg projekta“, rekao je Nikolić.

Projekat 100 najvećih u Crnoj Gori, čiji je cilj unapređenje i promocija crnogorske privrede, prije tri godine je inicirao BI Consulting u partnerstvu sa ministarstvima finansija i ekonomije, uz podršku Privredne komore i generalno pokroviteljstvo Podgoričke i Crnogorske komercijalne banke.

Najčitanije

Odbor za odbranu i bezbjednost 19. mart

Odbor danas o izvještajima o radu Uprave policije

Podgorica, (MINA) – Skupštinski Odbor za bezbjednost i odbranu razmatraće danas dva izvještaja Uprave...