London, Njujork, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte zadržale su se u utorak na međunarodnim tržištima ispod 23 USD budući da je američko-rusku najavu pregovora o stabilizaciji tržišta energenata neutralizovala zabrinutost za potražnju zbog pandemije koronavirusa.
Na londonskom tržištu cijena barela je nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje, na 22,83 USD. U ponedjeljak je zaključila trgovinu u minusu 2,17 USD, spustivši se na najniži nivo od kraja 2002. godine.
Na američkom tržištu se barelom trgovalo po 52 centa višoj cijeni, od 20,61 USD. U ponedjeljak je zaključila trgovinu u minusu 1,42 USD, kliznuvši na najniži nivo od februara 2002. godine, prenosi SEEbiz.
Tržišta nafte pod pritiskom su pandemije koronavirusa i takmičenja Saudijske Arabije i Rusije za što veći tržišni udio nakon što Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) početkom mjeseca nije uspjela da dogovori dodatno ograničenje snabdjevanja kako bi podržali cijene.
Podršku tržištima pružio je telefonski dogovor američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina da će njihovi najviši energetski zvaničnici razgovarati o stabilizaciji naftnih tržišta, prema objavljenom saopštenju Kremlja.
Iako se cijene nafte u terminskim ugovorima blago oporavljaju, na fizičkom tržištu su u nekim djelovima svijeta niže od deset USD po barelu, budući da trgovci nude ogromne popuste.
“Jaz između cijena na fizičkom tržištu i onih u ugovorima za isporuke u predstojećim mjesecima odražava razliku između stvarnosti na terenu i nagađanja o nastojanjima da se taj pritisak u budućnosti ublaži”, tumače u savjetodavnoj firmi JBC Energy.
Zbog pada cijena nafte koji je samo u ovoj godini iznosio oko 60 odsto, komesar teksaškog državnog regulatora za energiju obnovio je poziv na ograničenja proizvodnje sirove nafte zbog nacionalne prezasićenosti.
Dobru snabdjevenost tržišta pokazuje činjenica da je cijena barela u Londonu u ugovorima s rokom isporuke u maju niža 13,95 USD nego u ugovorima s rokovima isporuke u novembru. Takva razlika još nije zabilježena u trgovanju, navodi Reuters.
Takozvani kontango signalizuje da trgovci očekuju rast cijena nafte pred kraj godine pa je skladište kako bi je kasnije prodavali po višoj cijeni.
Saudijska Arabija, međutim, planira od maja da poveća izvoz nafte na 10,6 miliona barela dnevno zbog niže domaće potrošnje, prema najavi zvaničnika saudijskog ministarstva za energiju.
Rafinerije u međuvremenu smanjuju preradu zbog pada potražnje za motornim gorivima, saznaje Reuters iz anonimnih izvora, koji tvrde da je u Evropi prerada smanjena najmanje 1,3 miliona barela dnevno.
Isti je razlog podstakao američki Exxon Mobil na zatvaranje dijela rafinerije u Baton Rougeu, navodi Reuters, pozivajući se takođe na neimenovane izvore.
Glavni ekonomist kompanije za trgovinu sirovinama Trafigure procjenjuje da bi potražnja za naftom u narednim sedmicama mogla da padne čak 30 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Odvojeno je OPEC objavila da je cijena barela referentne korpe nafte njenih članica u ponedjeljak iznosila 21,66 USD, što znači da je pala 2,6 USD u odnosu na prethodni trgovinski dan.