fbpx
NaslovnicaCrna GoraCrna Gora dobila najsavremeniji uređaj za liječenje malignih bolesti

Crna Gora dobila najsavremeniji uređaj za liječenje malignih bolesti

Podgorica, (MINA) – Novi linearni akcelerator TrueBeam, najsavremeniji uređaj te vrste, danas je svečano pušten u rad na Institutu za onkologiju Kliničkog centra (KCCG), čime je crnogorski zdravstveni sistem napravio značajan iskorak u liječenju malignih bolesti, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Iz Ministarstva su kazali da je vrijednost tog uređaja, koji je nabavljen preko Uprave za kapitalne projekte, oko četiri miliona EUR, kao i da su njegova instalacija i edukacija stručnog kadra završeni u predviđenom roku.

Ministar zdravlja Vojislav Šimun poručio je da taj projekat simbolizuje odlučnu i sistemsku borbu države protiv karcinoma.

On je pojasnio da nabavka linearnog akceleratora omogućava primjenu najsavremenije forme transkutane zračne terapije – visoko precizne, brze i efikasne, uz minimalno oštećenje zdravog tkiva.

„Zahvaljujući 4D tehnologiji, sada možemo sa velikom preciznošću tretirati tumore u organima koji se pomjeraju tokom disanja, kao što su pluća, dojke, jetra i nadbubrežne žlijezde, što ranije nije bilo moguće“, kazao je Šimun.

On je rekao da su onkološke bolesti, nažalost, vodeći uzrok smrtnosti u Crnoj Gori.

„Svaki napor koji činimo u borbi protiv malignih bolesti nije samo ulaganje u zdravstvo, to je ulaganje u život, nadu i dostojanstvo svakog pacijenta“, istakao je Šimun.

Upravo zato je, kako je naglasio, Ministarstvo zdravlja prepoznalo onkologiju kao jednu od ključnih strateških oblasti, usmjeravajući resurse ka savremenoj dijagnostici, inovativnim terapijama, dostupnosti liječenja i izgradnji kapaciteta unutar Crne Gore.

Prema riječima Šimuna, TrueBeam uređaj, koji je danas stavljen u funkciju, opremljen je najnovijom generacijom onkološkog informacionog sistema i softverom za kompjutersko planiranje terapije.

U saopštenju se navodi da je zahvaljujući tim nadogradnjama omogućena veća brzina tretmana, preciznija dozimetrija i individualizovano planiranje, što za pacijente znači kraće trajanje terapije i veću efikasnost u tretiranju tumora.

Šimun je kazao da je taj projekat nastavak šireg procesa modernizacije Instituta za onkologiju, koji uključuje i 4D CT simulator pušten u rad prošle godine, adaptaciju dnevne bolnice, dodatne kapacitete za sistemsku terapiju i uvođenje inovativnih terapija, uključujući imunoterapiju i ciljne lijekove za karcinome dojke, pluća, kolona i druge.

Kako je rekao, zahvaljujući sistemskom pristupu proširena je lista ljekova sa preko 80 novih pozicija, a problem nestašice onkoloških ljekova u značajnoj mjeri je riješen.

Šimun je naveo da je, uz uspostavljanje Centralne komore za pripremu terapije, pacijentima omogućena brža i sigurnija terapija bliže mjestu prebivališta.

„Danas, sa tri linearna akceleratora, savremenim 4D CT-om, novim terapijskim protokolima i inovativnim ljekovima dostupnim u Crnoj Gori, možemo reći da naši pacijenti imaju realnu šansu da se liječe pravovremeno, kvalitetno i uz podršku sistema koji ih ne napušta“, naglasio je Šimun.

On je zahvalio timu Instituta za onkologiju – ljekarima, fizičarima, tehničarima i sestrama.

Šimun je istakao da, zahvaljujući njihovoj stručnosti i predanosti, napredna tehnologija postaje konkretna šansa za oporavak i život, čak i u najtežim fazama bolesti.

On je poručio da će Ministarstvo zdravlja nastaviti da ulaže u znanje, opremu i ljude jer, prema njegovim riječima zdravlje građana nije izdatak, već najvažnija investicija jedne države.

Direktor KCCG Aleksandar Radović istakao je da je danas otvoreno novo poglavlje u zdravstvenoj zaštiti.

„Puštanjem u rad ovog aparata, naši pacijenti više neće morati da traže liječenje van granica Crne Gore. Edukovali smo više od 20 stručnjaka, obavili više od 40 edukativnih sesija, i sada možemo s punim kapacitetima pružati terapiju u vlastitom sistemu“, naveo je Radović.

Direktorica Instituta za onkologiju Gordana Bašović naglasila je da se radi o tehnologiji koja omogućava brže, preciznije i sigurnije tretiranje najkompleksnijih tumorskih lokalizacija, uključujući mozak, toraks i abdomen, kao i tretman više metastaza istovremeno u malom broju seansi, bez dodatnog oštećenja zdravog tkiva.

„Za naše pacijente, ovo nije samo nova oprema, to je nova šansa. Šansa za bolje ishode, manje nuspojava, kraću terapiju i kvalitetniji život”, kazala je Bašović.

Ona je dodala da, zahvaljujući tom iskoraku, Crna Gora staje rame uz rame sa savremenim evropskim zdravstvenim sistemima.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Juniori slavili protiv Sjeverne Makedonije

Podgorica, (MINA) - Muška juniorska košarkaška reprezentacija Crne Gore savladala je večeras u Beranama...