• nedjelja, 21 jun 2026

Ćulafić: 40 miliona EUR za regionalni centar u Nikšiću i sanaciju deponije otpada u zoni KAP-a

Ćulafić: 40 miliona EUR za regionalni centar u Nikšiću i sanaciju deponije otpada u zoni KAP-a

Podgorica, (MINA) – Svjetska banka, nakon dužih ali uspješnih pregovora, odobrila kredit od 40 miliona EUR Crnoj Gori za unapređenje sistema upravljanja otpadom i podizanje kvaliteta života građana, kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

 

On je rekao da će kroz taj projekat biti izgrađen Regionalni centar za upravljanje otpadom u Nikšiću, koji će obezbijediti savremeni tretman, reciklažu i kompostiranje otpada za više opština. 

 

„Time ćemo značajno smanjiti oslanjanje na deponovanje i stvoriti uslove za povećanje stope reciklaže“, naveo je Ćulafić u izjavi dostavljenoj medijima.

 

On je kazao da je posebno važno što projekat obuhvata i sanaciju oko 11 hektara kontaminiranog zemljišta na bivšoj lokaciji Kombinata aluminijuma (KAP) u Zeti, čime započinju sistemsko rješavanje višedecenijskog ekološkog problema i smanjenje rizika po zdravlje građana i životnu sredinu.

 

Ćulafić je rekao da je riječ o važnom razvojnom iskoraku kojim započinju novu fazu sveobuhvatne modernizacije sektora otpada, u skladu sa standardima Evropske unije (EU).

 

„Uzimajući u obzir generalno zatečeno stanje opreme u lokalnim komunalnim preduzećima u Crnoj Gori, važno je što se jedna od komponenti projekta odnosi i na nabavku opreme za komunalna preduzeća, kako bi lokalne službe imale kapacitete da odgovore savremenim zahtjevima upravljanja otpadom“, naveo je Ćulafić.

 

On je ocijenio da time pokazuju odgovornost i jasno opredjeljenje da kreditna sredstva usmjeravamo u dugoročna i održiva rješenja, a ne u privremene mjere koje ne donose suštinske promjene u životnoj sredini.

 

Ćulafić je podsjetio da su izmjenama Državnog plana upravljanja otpadom isključili mogućnost budućeg odlaganja opasnog otpada u zoni KAP-a, čime su, prema njegovim riječima, napravili konkretan i odlučan korak ka unapređenju životne sredine u Zeti. 

 

„Zabrana odlaganja otpada na toj lokaciji, uz remedijaciju postojećeg odlagališta, znači da ovaj, naslijeđeni, problem, koji je plod apsolutnog nemara za životnu sredinu a time i za zdravlje, rješavamo trajno“, rekao je Ćulafić.

 

On je zahvalio međunarodnim partnerima na podršci.

 

„Sa manje unutrašnjih opstrukcija i vještački produkovanih problema, i sa više ovakvih inicijativa i projekata, Poglavlje 27 – zaštita životne sredine i klimatske promjene će dobiti i svoje spoljne pozitivne obrise“, zaključio je Ćulafić.
(kraj) nij

Stay Connected