fbpx
NaslovnicaMINA BusinessVlada radila na usložnjavanju ekonomskog i društvenog ambijenta

Vlada radila na usložnjavanju ekonomskog i društvenog ambijenta

Podgorica, (MINA-BUSNESS) – Vlada je u prethodnom periodu veoma temeljno i “ekspertski” radila na usložnjavanju, i onako, složenog zdravstvenog, ekonomskog i društvenog ambijenta, ocijenio je predsjednik i poslanik Liberalne partije (LP), Andrija Popović.

On je, komentarišući 100 dana rada nove Vlade, kazao da su poseban doprinos Vladini “eksperti” pružili u resorima ekonomije i zdravlja.

“To im tako dobro ide da su u prvih par dana vladavine uspjeli da nas zaduže skoro milijardu EUR, nezakonito kupe dva aviona, da ugase nacionalnu avio-kompaniju i našu jedinu vezu sa svjetskim centrima”, naveo je Popović u saopštenju.

On smatra da se epidemija potpuno otrgla kontroli, ekonomija je pred kolapsom, a Vlada na tragikomičan način pokušava da pripremi budžet za tekuću godinu, kao i plan rada, koji su zakonski morali biti usvojeni do kraja prošle godine.

“Poseban problem je neprimjetnost rada Skupštine koja je bukvalno za šest mjeseci rada uspjela, istina nelegalno, usvojiti samo jedan akt naložen od Srpske pravoslavne crkve (SPC), Zakon o slobodi vjeroispovijesti za razliku od ranijih saziva parlamenta koji su godišnje usvajali i stotinjak akata”, rekao je Popović.

On je ocijenio da bi naredne sezone mogle biti šansa za restartovanje turizma na održiviji, inkluzivniji i otporniji način, međutim šanse da se to ostvari sa ovakvom strukturom Vlade su nažalost nepostojeće.

“Nova Vlada je ukidanjem ministarstva turizma dodatno zakomplikovala situaciju u turističkom sektoru i napravila veliku grešku svođenjem jedne od tri ključne strateške grane na tri direktorata u Ministarstvu ekonomskog razvoja. Podrška turističkoj privredi u državama regiona i EU koje se, poput Crne Gore, oslanjaju na turizam značajno je izdašnija i sistemski pripremljena”, rekao je Popović.

On je saopštio da je neophodno hitno i u dogovoru sa ljudima iz turističkog sektora preuzeti aktivnosti kako bi se na održiv način podržala ta privredna grana u pripremi turističke sezone.

“Tu se, u prvom redu, misli na podršku u domenu fiskalne i monetarne politike koja bi obuhvatila obustave plaćanja dospjelih poreza i doprinosa, kao i podršku u plaćanju zaostalih poreza i doprinosa, pomoć u dobijanju kreditnih garancija preduzećima koja su primorana da se zadužuju, reprogramiranje postojećih kredita, podršku u promotivnim aktivnostima”, naveo je Popović.

Prema njegovim riječima, potrebno je postaviti kriterijume koji će biti garancija i podsticaj turistima da mogu bezbjedno boraviti u Crnoj Gori poput dobre epidemiološke situacije, visokih standarda zdravstvenog sistema, dnevnog izvještavanja turista o epidemiji, uvođenje posebnih sigurnosnih pravila za boravak u državi.

“Slike prepunih bolnica, kojim nas mediji opravdano zasipaju, su destimulativne za potencijalne turiste i posjetioce, jer im šalju poruku da država ne samo da ne može da zaštiti sopstvene građane, već neće moći ni njima da pruži bezbjednost ako se odluče da dođu. Teško je privlačnost destinacije i njenu poznatost graditi na igri rizika i sloganu – dođite i rizikujte da budete zaraženi nekim od desetina varijacija koronavirusa”, kazao je Popović.

On je ocijenio da je država ostati u turističkoj igri upravo po sloganu “mi smo lideri u broju hospitalizovanih i preminulih u svijetu”.

Crnogorskoj turističkoj privredi ostaje, kako je naveo, da se nada da će proces vakcinacije nekim čudom konačno krenuti u smjeru koji će dovesti do imunizacije najvećeg dijela populacije, što bi potencijalnim gostima sa tradicionalnih emitivnih tržišta bio podsticaj da u značajnijem broju posjete Crnu Goru.

“Marketing i upravljanje destinacijom jedna je od glavnih briga našoj vladi, iako je možda već kasno za makar i djelimičan uspjeh turističke godine vrijedi pokušati sačuvati strateški važnu ekonomsku granu”, naveo je Popović.

Prema njegovim riječima, izražena sezonalnost crnogorskog turizma, koliko god bila loša za taj sektor, u ovoj godini se možda i pokaže kao dobra. Možda bude spasonosna ukoliko se završi cjelokupni proces pripreme privrede za sezonu i postupak imunizacije cjelokupnog stanovništva, što se sad zbog totalne nesposobnosti Vlade čini nemogućim.

“Treba podsjetiti da je nekadašnja Jugoslavija za vrijeme epidemije velikih boginja 1972. godine za desetak dana vakcinisala gotovo 20 miliona stanovnika, kao što to sada rade evropske države, a Crna Gora i pored raspoloživih vakcina i odbijenih donacija, gotovo da i nije započela imunizaciju stanovništva”, zaključio je Popović.

Najčitanije