fbpx
NaslovnicaGlavna vijestTužilaštvo istražuje rad ŽICG

Tužilaštvo istražuje rad ŽICG

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Službenici Specijalnog policijskog tima preuzeli su u utorak poslovnu dokumentaciju iz državne kompanije Željeznička infrastruktura (ŽICG), pišu Vijesti.

Prema informacijama lista, to je urađeno po naredbi Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) na osnovu krivične prijave bivšeg direktora Ljubiše Ćurčića.

Ćurčić je bio izvršni direktor kompanije od maja 2018. godine do juna prošle godine, kada je smijenjen.

Prema saznanjima Vijesti, Ćurčić (DPS) je mjesecima prije smjene došao u sukob sa Odborom direktora, na čijem je čelu i tada i sada Safet Kalač iz Bošnjačke stranke.

Neslaganje je počelo zbog razlika u viđenju poslovanja kompanije, a kulminirao je nekoliko sedmica prije smjene kada je Ćurčić, navodno, odbio da sprovede sporne odluke o isplatama otpremnina i bespovratnih stambenih kredita pojedinim funkcionerima i radnicima, kao i da zaposli rodbinu članova uprave na nepostojeća i nepotrebna radna mjesta.

Ćurčić je zbog “tih pritisaka kao i spornih odluka uprave”, za koje je smatrao da su nanijele štetu kompaniji, dok je bio direktor podnio krivičnu prijavu protiv Borda direktora.

Odbor direktora ga je nakon toga smijenio.

Ćurčić je prethodno bio potpredsjednik Opštine Pljevlja, kao i član menadžmenta Rudnika uglja.

Odbor je umjesto Ćurčića izabrao Zdravka Medenicu za izvršnog direktora ŽICG.

Specijalno tužilaštvo sada ispituje navode Ćurčića, kao i cijelu poslovnu dokumentaciju kompanije.

Takođe, godinama postoje neslaganja između grupa radnika i Kalača oko problema u kompaniji, kao i čestih izmjena sistematizacija po kojima je povećavan broj direktora sektora koji do tada nijesu ni postojali kao i radnih mjesta koja ocjenjuju nepotrebnim kompaniji.

Prema informacijama Vijesti, to je nastavljeno i nakon parlamentarnih izbora. Odbor direktora je izmjenio Statut kompanije i kao radno mjesto uveo predsjednik Borda direktora, čime je Kalač dobio mjesečnu platu od dvije hiljade EUR umjesto ranijih naknada od cijele ili polovine prosječne plate od 250 ili 500 EUR.

Spori se i zakonitost odluke Kalača da iz sredstava Fonda zajedničke potrošnje isplati oko 200 hiljada EUR za otpremnine jednom broju zaposlenih koji su bili pred penzijom. Taj novac je, prema pravilima kompanije, mogao da se koristi samo za rješavanje stambenih problema zaposlenih, za koju svrhu je i uplaćivan.

ŽICG, i pored značajne državne pomoći, loše posluje i ima nagomilani gubitak.

Najčitanije