Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Mala i srednja preduzeća su značajan generator razvoja i dodatne vrijednosti, zbog čega im je neophodno stvoriti preduslove da posluju u skladu sa dobrim praksama Evropske unije (EU), ocijenili su predstavnici Poreske uprave (PU) i Addiko banke.
Direktor PU Sava Laketić i članica Upravnog odbora Addiko banke Danijela Vuksanović su, gostujući u Bojama jutra na Televiziji Vijesti, poručili da su koraci u tom pravcu institucionalna i podrška finansijskog sektora, kao i digitalizacija, koja donosi veliku efikasnost.
Oni su gostovali povodom najave Addiko SMEvolution konferencije, koja će u četvrtak u Podgorici okupiti predstavnike malih i srednjih preduzeća, institucija i relevantnih partnera, s ciljem razmjene znanja i rješenja koja podržavaju održiv rast i razvoj poslovanja, prenosi PR Centar.
Laketić je podsjetio da postoji preko 98 odsto malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori koja, od registracije do plaćanja prihoda, imaju dosta komplikovanu i manuelnu proceduru.
„Plan je da od 1. januara naredne godine krenemo sa novijim sistemom koji će biti digitalizovan, od tog prvog koraka registracije društva do podnošenja prijava koje su i sad digitalizovane, ali očekujem da ćemo napraviti mnogo pouzdaniji sistem, onda na kraju i to samo plaćanje, prijava i odjava radnika, sve su to stvari koje oduzimaju i vrijeme i resurse malim i srednjim društvima, a planiramo da ih digitalizujemo i učinimo mnogo efikasnijim“, kazao je Laketić.
Da bi stvorili povoljni poslovni ambijent potrebno je, kako smatra, jačati i kontrolnu ulogu kako bi imali fer uslove za sve koji učestvuju na tržištu.
Laketić je kazao da je dobrovoljno poštovanje poreskih propisa nešto na čemu će PU insistirati.
“Za sljedeću godinu planiramo uvođenje nekih novih servisa, dakle, govorimo o digitalizaciji trenutnih servisa, ali i uvođenju e-fakture, nacionalnog registra. Dakle, trudimo se da napravimo preduslove kako bi mikro, mala i srednja preduzeća mogle da posluju u skladu sa dobrim praksama kako je u EU kojoj težimo“, rekao je Laketić.
On je istakao da su mala i srednja preduzeća više nego spremna da pređu na digitalni sistem i da je za to trebalo izmijeniti zakonsku regulativu na čemu su, prije svega, radili u Ministarstvu finansija.
„Ako pričamo o bankarskom sektoru, ušli smo u proces povezivanja komercijalnih banaka sa sistemima PU i do kraja ove godine vjerujem da ćemo sve banke imati u sistemu. Na taj način ćemo sve poreske obveznike koji u ovom momentu ne prijavljuju uredno svoje prihode moći da identifikujemo. U narednoj godini očekujemo da ćemo raspolagati svim onim prihodima od izdavanja smještaja, freelancinga i influencinga. Cilj nam je da ohrabrimo mala i srednja preduzeća, koja to nijesu, da budu uredni poreski obveznici. One koji jesu želimo da ohrabrimo da se uključuju u proces digitalne transformacije i da budu slobodni da komuniciraju sa Poreskom“, kazao je Laketić.
On je poručio da je komunikacija najvažnija, da je PU otvorena za komunikaciju sa poreskim obveznicima i da će jačati kontrolu iz dana u dan.
Vuksanović je saopštila da, sudeći po prijavama, i te kako postoji potreba za organizovanjem Addiko SMEvolution konferencije, naglašavajući da je institucionalna i podrška finansijskog sektora neophodna kako bi konstantno jačali mala i srednja preduzeća.
„Broj malih i srednjih preduzeća je preko 98 odsto, a u njima radi preko 75 odsto zaposlenih. Oni su veoma značajan generator rasta i dodatne vrijednosti, kako na tržištu Crne Gore, tako i na tržištu Zapadnog Balkana”, rekla je Vuksanović.
Vuksanović smatra da je potrebno napraviti adekvatan okvir gdje bi malim i srednjim preduzećima na jednostavan način bili dostupni mehanizmi za učenje.
„Govorimo o preduzećima koja dolaze iz različitih sfera, gdje se podrazumijeva da oni u okviru svojih resursa imaju i znanje i vještine s kojima mogu adekvatno upravljati svojim poslovnim modelima, gdje mogu adekvatno upravljati izvorima finansiranja, birati načine na koji će doći do kapitala na najbolji mogući način“, rekla je Vuksanović.
Korišćenje finansijskih usluga, kako smatra, treba da bude što dostupnije malim i srednjim preduzećima.
„Imamo puno prostora za zajednički rad i mislim da u tom dijelu banke mogu značajno doprinijeti da malim i srednjim preduzećima usaglašavanje i prihvatanje svega onoga što se očekuje od njih na našem i na tržištima regiona, bude što dostupnije“, rekla je Vuksanović.
U posebnom fokusu, trebalo bi da budu, kako smatra, mala i srednja preduzeća, koja osnivaju mladi.
„Ovaj momenat digitalne transformacije za njih je nešto o čemu oni treba posebno puno da uče. Mislim da je loptica na našoj strani da pripremimo servise i da investiramo adekvatno i na pravi način i da ovoj ciljnoj grupi pomognemo da jednostavnije dođe do izvora finansiranja, koji podrazumijevaju određene stimulanse. Takve linije postoje“, zaključila je Vuksanović.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS