fbpx
NaslovnicaMINA BusinessPravljenje zaliha nafte ublažilo bi pad ekonomije

Pravljenje zaliha nafte ublažilo bi pad ekonomije

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora i države regiona mogle bi profitirati i djelimično ublažiti pad ekonomije, ukoliko bi sada napravile zalihe i kupile naftu i derivate po cijenama koje su na istorijskom minimumu, ocijenio je direktor beogradskog Instituta za ekonomski razvoj, Dragiša Mijačić.

On je za Radio Crne Gore kazao da je pad cijena nafte na globalnom nivou šansa za države uvoznice, kakva je Crna Gora i zemlje regiona.

“Zato i preporuka vladama regiona da sad kupuju naftu i naftne derivate, jer će kasnije, svakako, njihova cijena neminovno skočiti. U tome bi najviše profitirale države i kompanije koje imaju kapaciteta za skladištenje, ali bi trebalo razmišljati i o nekim alternativnim kapacitetima, jer je ovo zaista jedna sjajna prilika da se naprave zalihe”, poručio je Mijačić, prenosi portal RTCG.

On je kazao da se procjenjuje da će recesija biti neizbježna i u razvijenijim i nerazvijenijim zemljama svijeta, te da će pogoditi naročito proizvođače “crnog zlata”.

Mijačić je rekao da za Crnu Goru ima šanse da pad ekonomije bude blaži, ako bi koronavirus oslabio u prvoj polovini maja, jer bi se turistička sezona mogla spasiti, uz mjere Vlade, ali i turističke privrede.

“Zato je apel turističkoj privredi da izađe sa atraktivnim paketima koji bi privukli domaće, ali i turiste iz regiona. U sadašnjim uslovima neophodne su proaktivne mjere koje će moći u znatnoj mjeri da spasu turističku privredu, ali i razvoj privrede u Crnoj Gori”, poručio je Mijačić.

On je podsjetio da su sve vlade regiona kreirale mjere kako bi ublažile posljedice od koronavirusa po ekonomiju.

Nakon pandemije, kako smatra, biće ključno vidjeti kako će se ponašati finansijeri sa međunarodnog tržišta.

“Ne smijemo zaboraviti da su prije pandemije kamate na kredite bile na istorijskom minimumu. Sada će biti interesantno vidjeti kako će se ponašati međunarodne finansijske instutucije, u uslovima kada je potražnja za novcem sve veća, odnosno hoće li poskupiti pozajmice, kolike će biti kamate i generalno uslovi kreditiranja”, rekao je Mijačić.

On je naveo da je najbitnije da se pandemija što prije završi i da se pokrene privreda.

“Snažnu ulogu u oporavku mogu imati poljoprivreda, prehrambena industija i energetika, odnosno sektori koji su i tokom epidemije bili u plusu”, zaključio je Mijačić.

Najčitanije