fbpx
NaslovnicaMINA BusinessMinistarstvo retroaktivnim odlukama krši Ustav

Ministarstvo retroaktivnim odlukama krši Ustav

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je, donošenjem rješenja o privremenom finansiranju za januar po pojedinačnim stavkama potrošačkih jedinica, direktno prekršilo Ustav zbog retroaktivnosti, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Predrag Sekulić.

„U pokušaju da legalizuje svoje postupke, Ministarstvo ulazi u direktno kršenje Ustava, donošenjem rješenja po pojedinačnim stavkama potrošačkih jedinica, koje je zbog retroaktivnosti u direktnoj suprotnosti sa članom 147 Ustava“, naveo je Sekulić u saopštenju.

On je kazao da su opozicione partije, ali i nadležni državni organi, prije svih Državna revizorska institucija (DRI), u više navrata upozoravali Vladu i Ministarstvo da će u slučaju da ne predlože zakon o budžetu do kraja prošle godine, za narednu imati problem sa finansiranjem državne uprave.

„Međutim, oni se nijesu obazirali na ta upozorenja, smatrajući vjerovatno da ih Ustav i zakoni države ne obavezuju. Na taj način su sebe doveli u veoma neobičnu pravnu situaciju. Istini za volju, kršenje zakona uz netransparentnost je nešto što od početka karakteriše Vladu Zdravka Krivokapića, ali, u konkretnom slučaju, ne mogu da kažu da nijesu bili upozoreni“, rekao je Sekulić.

Prema njegovim riječima, tačno je da Ministarstvo finansija, shodno članu 37 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, potrošačkim jedinicama odobrava sredstva od jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini, ako se godišnji zakon o budžetu ne donese do 31. decembra tekuće za narednu fiskalnu godinu.

„Ipak, ne treba zaboraviti da se shodno tom članu, sredstva odobravaju potrošačkim jedinicama koje su utvrđene godišnjim zakonom o budžetu, odnosno rebalansom, koji je usvojila Skupština, za prethodnu godinu“, objasnio je Sekulić.

Kako je naveo, Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti u članu 34 utvrđuje da budžet sadrži izdatke potrošačkih jedinica po organizacionoj, funkcionalnoj, ekonomskoj, programskoj i projektnoj klasifikaciji.

Shodno tome privremeno finansiranje moguće je samo kod zakonom utvrđenih potrošačkih jedinica.

„Kako sedam od ukupno 12 ministarstava prošlogodišnji budžet uopšte i ne prepoznaje, a u međuvremenu nije usvojen rebalans budžeta koji bi uvažio činjenicu da i ta ministarstva postoje, privremeno finansiranje ne može da se odnosi na njih“, tvrdi Sekulić.

On je kazao da je Vlada, donošenjem rješenja po pojedinačnim stavkama potrošačkih jedinica, pokušala da bez saglasnosti Skupštine, u čijoj je to nadležnosti, donese svoj budžet za januar.

„Umjesto da Odluku o privremenom finansiranju čitamo u Službenom listu, što bi bio jedini zakonski put, javnost se zabavlja objavama ministra na društvenim mrežama. Uz uobičajeno pitanje, zbog čega se Vlada opredijelila za tajnost i kršenje zakona, pitamo ministra finansija, Milojka Spajića, da li se na nezakonito ponašanje učio na Vol stritu i da li bi u Goldman Saksu mogao da radi mimo zakona i propisa ili je to moguće jedino u crnogorskoj Vladi“, poručio je Sekulić.

On je rekao da će Spajić, bez obzira na objave na društvenim mrežama, na ova ali i druga pitanja odgovor morati da pruži u Skupštini, “ukoliko nova parlamentarna većina ne odluči da ubuduće raspravu u parlamentu zamijeni Twitter objavama“.

Najčitanije

telekom

Telekom sjutra predstavlja poslovne rezultate za prvi kvartal

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Crnogorski Telekom će sjutra održati Konferencijski poziv sa analitičarima i investitorima,...