Žugić: Uz državnu zastavu može se istaći samo crnogorska trobojka
- Uz zvaničnu državnu zastavu Crne Gore može se istaći isključivo crnogorska trobojka sa grbom iz vremena Kraljevine Crne Gore, kazao je predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić.
Podgorica, (MINA) - Uz zvaničnu državnu zastavu Crne Gore može se istaći isključivo crnogorska trobojka sa grbom iz vremena Kraljevine Crne Gore, kazao je predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić.
On je u saopštenju za medije naveo da je dužan da poštuje odluke Skupštine opštine, ali i da ih sprovodi u skladu sa zakonom i građanskim principima na kojima počiva Crna Gora.
“Polazeći od vrijednosti građanskog društva i zakonskih obaveza, uz državnu zastavu Crne Gore, koja je centralni simbol opštine Žabljak, može biti istaknuta isključivo crnogorska trobojka sa grbom iz perioda Kraljevine Crne Gore, kao simbol istorijskog kontinuiteta crnogorske državnosti”, rekao je Žugić.
On je naveo da je Skupština opštine Žabljak donijela odluku da se, pored državne zastave Crne Gore, istakne i zastava srpskog naroda.
Žugić je poručio da je, kao predsjednika koji poštuje volju skupštinske većine i demokratske principe, njegova dužnost da odluke Skupštine sprovodi, ali i obaveza da njihova primjena bude u skladu sa zakonom i da ne narušava građanski karakter opštine.
Kako je kazao, kao predsjednik Opštine i njen građanin, ali prije svega kao stanovnik Žabljaka koji sa svojim prijateljima, kumovima i političkim saborcima dijeli žabljačku svakodnevicu – bez obzira na njihovo nacionalno opredjeljenje, smatra svojom obavezom da jasno saopšti stav povodom odluke Skupštine Opštine o zastavi.
"Od početka svog mandata zagovaram koncept građanskog društva u kojem se poštuje dostojanstvo svakog pojedinca, bez obzira na nacionalno ili bilo koje drugo opredjeljenje", kazao je Žugić, dodajući da taj princip ostaje nepromijenjen.
Kako je rekao, kao Žabljačanin, Durmitorac, čovjek čija je matična država Crna Gora i kao potomak onih koji su je gradili i oslobađali, nema problem ni sa jednim državnim simbolom koji svjedoči o istorijskom kontinuitetu Crne Gore.
"Zato sam odlučio i biću istrajan u stavu da se uz zvaničnu državnu zastavu Crne Gore može istaći isključivo crnogorska trobojka sa grbom iz vremena Kraljevine Crne Gore", naveo je Žugić.
On je poručio da to nije kompromis iz slabosti, već izbor kontinuiteta.
"U toj zastavi su i država i istorija, ali i poruka da se identitet ne čuva isključivanjem", kazao je Žugić.
Prema njegovim riječima, državna zastava Crne Gore ostaje centralni i nesporni simbol Opštine Žabljak.
"Živjela Crna Gora", poručio je Žugić.
(kraj) mip/sel/žug