• ponedjeljak, 22 jun 2026

Žabljak domaćin Foruma malih zemalja

Žabljak domaćin Foruma malih zemalja

Podgorica, (MINA) - Forum malih zemalja biće održan 20. septembra na Žabljaku povodom jubileja – 35 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom.

 

To je dogovoreno na sastanku predsjednika opštine Žabljak Radoša Žugića i princa Nikole Petrovića Njegoša, predsjednika Fondacije Petrović Njegoš.

 

Iz Opštine Žabljak saopšteno da će Forum pod nazivom „Small is Beautiful“ okupiti predstavnike više od 20 malih država, a u fokusu će biti teme ekologije, održivog razvoja i zaštite prirodnih resursa.

 

“Žabljak će tog dana postati mjesto susreta ideja, iskustava i primjera dobre prakse u oblasti očuvanja životne sredine”, kaže se u saopštenju.

 

Podsjeća se da je Deklaracija o ekološkoj državi Crne Gore usvojena na Žabljaku 20. septembra 1991. godine, na sjednici tadašnje Skupštine Crne Gore.

 

Dodaje se da je na taj način Žabljak trajno upisan u istoriju kao mjesto na kojem je Crna Gora proglašena prvom ekološkom državom na svijetu.

 

“Održavanje Foruma malih zemalja na Žabljaku, na 35. godišnjicu tog događaja, simbolično vraća fokus na vrijednosti na kojima je utemeljena savremena Crna Gora”, ističe se u saopštenju.

 

Navodi se da će taj dan biti otkriveno i obilježje koje će trajno podsjećati na ovaj važan datum i istorijsku odluku o proglašenju Crne Gore ekološkom državom.

 

Žugić smatra da činjenica da je Deklaracija o ekološkoj državi usvojena na Žabljaku prije 35 godina daje posebnu simboliku obilježavanju ovog jubileja.

 

„Forum malih zemalja vidimo kao priliku da se sa Žabljaka ponovo pošalje snažna poruka o važnosti očuvanja prirode i održivog razvoja“, kazao je Žugić.

(kraj) žug

Stay Connected