Šef SZO pozvao na prekid vatre u Kongu kako bi se suzbila epidemija ebole
- Istočni dio Konga suočava se sa katastrofalnom kombinacijom bolesti i sukoba, a epidemija ebole u provinciji Ituri nadmašuje mjere suzbijanja, saopštio je šef Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus.
- Post By Nikolina Kostic
- 16:36, 27 maj, 2026
Ženeva, (MINA) - Istočni dio Konga suočava se sa katastrofalnom kombinacijom bolesti i sukoba, a epidemija ebole u provinciji Ituri nadmašuje mjere suzbijanja, saopštio je šef Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Gebrejesus i pozvao zaraćene strane da se dogovore o trenutnom prekidu vatre kako bi se obuzdala epidemija.
On je u objavi na mreži X naveo da za soj ebole Bundibugjo, koji se trenutno širi po Kongu, ne postiji vakcina, niti tretman za liječenje.
Gebrejesus je istakao da liječenje i suzbijanje zaraze zavisi isključivo od humanitarnog pristupa, ali da je to otežano ili onemogućeno rastućim sukobima u pogođenim područjima.
"Tekući sukobi dovode do masovnog raseljavanja, gurajući izložene (virusom) u prenaseljene kampove i prekidajući kritične koridore za zadržavanje. Radnici na prvoj liniji fronta rizikuju sve, dok napadi na zdravstvene ustanove čine praćenje slučajeva i njihovih kontakata gotovo nemogućim", naveo je Gebrejesus.
On je rekao da SZO ne može da gradi povjerenje u zajednicama, niti da izoluje zaražene dok "padaju bombe".
"Pozivamo sve zaraćene strane da se dogovore o trenutnom prekidu vatre kako bi se obuzdala ova epidemija. Apelujemo da se ljudskom opstanku da prioritet", zaključio je Gebrejesus u objavi.
Od nove epidemije ebole u Kongu je umrlo više od 100 ljudi, a zaraza se proširila i na susjednu Ugandu.
(kraj) nim/tam