Poptpisan Memorandum o razumijevanju sa BEF-om
- Ministarstvo energetike i rudatstva potpisalo je Memorandum o razumijevanju sa portalom Balkan Green Energy News i Beogradskim energetskim forumom (BEF), čime je uspostavljen institucionalni okvir za unapređenje saradnje u oblasti promocije energetske tranzicije, investicionih potencijala i razvoja zelene ekonomije u Crnoj Gori i regionu.
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Ministarstvo energetike i rudarstva potpisalo je Memorandum o razumijevanju sa portalom Balkan Green Energy News i Beogradskim energetskim forumom (BEF), čime je uspostavljen institucionalni okvir za unapređenje saradnje u oblasti promocije energetske tranzicije, investicionih potencijala i razvoja zelene ekonomije u Crnoj Gori i regionu.
Kako je saopšteno iz Ministarstva, Memorandum su potpisali resorni ministar Admir Šahmanović i osnivačica i urednica portala i BEF-a Branislava Jovičić.
Navodi se da Memorandum obuhvata saradnju sa regionalno prepoznatim platformama Balkan Green Energy News i BEF-om, koje okupljaju ključne aktere iz oblasti energetike, donosioce odluka, investitore, regulatorna tijela, međunarodne finansijske institucije i stručnu javnost.
"Ova saradnja omogućava dodatnu međunarodnu vidljivost reformi koje Crna Gora sprovodi, posebno u dijelu usklađivanja zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije (EU), kao i promociju ključnih investicionih i infrastrukturnih projekata u sektoru energetike", kaže se u saopštenju.
Dodaje se da će učešće Ministarstva, kao institucionalnog partnera BEF-a, dodatno doprinijeti jačanju regionalne saradnje i omogućiti direktnu komunikaciju sa ministrima, regulatorima i investitorima, kroz učešće na visokom ministarskom panelu, kao i kroz bilateralne i B2B sastanke.
Šahmanovića je kazao da ta saradnja predstavlja važan iskorak u jačanju međunarodne pozicije Crne Gore u sektoru energetike.
"U vremenu kada su tačne i pravovremene informacije ključne, posebno u odnosima između državnih institucija i investitora, partnerstvo sa relevantnim platformama dodatno dobija na značaju", reko je Šahmanović.
Prema njegovim riječima, BEF je danas jedan od najrelevantnijih izvora informacija i susreta ključnih aktera iz domena energetike, a saradnja Ministarstva energetike i rudarstva sa BEF om i do sada je bila na visokom nivou.
"Ovo je prilika da tu saradnju dodatno unaprijedimo i podignemo na viši nivo, uz važan cilj, da Crnu Goru pozicioniramo kao pouzdanog i konkurentnog partnera u energetskoj tranziciji“, rekao je Šahmanović.
Jovičić je zahvalila Ministarstvu energetike i rudarstva na ukazanom povjerenju.
"Portal Balkan Green Energy News ne samo da će nastaviti da prati najvažnija dešavanja u sektoru energetike Crne Gore, već će u narednom periodu intenzivirati izvještavanje o usklađivanju zakonodavstva sa EU regulativom u okviru Poglavlja 15", kazala je Jovičić.
Ona je rekla da nastavljaju da ažurno i transparentno informišu zainteresovane strane u regionu i svijetu o razvoju ključnih energetskih i infrastrukturnih projekata, investicijama, kao i regionalnoj i međunarodnoj saradnji.
Ona je podsjetila da će BEF biti održan od 10. do 12. maja, dodajući da je crnogorsko Ministarstvo od ove godine institucionalni partner BEF-a, glavne energetske konferencije u regionu.
"Zajedno nastavljamo da promovišemo održivost u energetici i regionalnu saradnju", poručila je Jovičić.
(kraj) sel