Đeljošaj: Podnijećemo amandman za vraćanje garantovanih mandata
- Albanski forum podnijeće amandman na izborni zakon u cilju vraćanja garantovanih mandata, kao ključnog uslova za fer i inkluzivan izborni sistem, saopštio je lider Albanskog foruma i potpredsjednik Vlade, Nik Đeljošaj.
Podgorica, (MINA) - Albanski forum podnijeće amandman na izborni zakon u cilju vraćanja garantovanih mandata, kao ključnog uslova za fer i inkluzivan izborni sistem, saopštio je lider Albanskog foruma i potpredsjednik Vlade, Nik Đeljošaj.
On je rekao da Albanski forum podržava uvođenje otvorenih izbornih lista kao važan korak ka većoj demokratizaciji izbornog sistema.
“Međutim, jasno ističemo: bez garantovanih mandata za albansku i hrvatsku zajednicu nema pune izborne pravde, niti istinske evropske reforme. Zato ćemo podnijeti amandman za vraćanje garantovanih mandata, kao ključnog uslova za fer i inkluzivan izborni sistem”, naveo je Đeljošaj.
On je istakao da su lideri partija parlamentarne većine svojim potpisom na sporazum preuzeli obavezu da riješe to pitanje.
“U tom kontekstu, očekujemo i konstruktivno uključivanje međunarodnih partnera, posebno Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, u cilju podrške rješavanju pitanja manjinskih prava u skladu sa evropskim standardima, imajući u vidu da je ovo pitanje i dio obaveza koje je neophodno ispuniti za zatvaranje pregovaračkih poglavlja”, kazao je Đeljošaj.
On je poručio da evropski put podrazumijeva jednakost i punu zaštitu prava svih zajednica.
(kraj) mip