• četvrtak, 25 jun 2026

Ćulafić: Novim zakonom o vazduhu štitimo zdravlje građana

Ćulafić: Novim zakonom o vazduhu štitimo zdravlje građana

Podgorica, (MINA) - Donošenjem zakona o vazduhu uvode se savremeniji mehanizmi zaštite vazduha i uspostavlja jasniji lanac odgovornosti, kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić.

 

Kako je saopšteno iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Ćulafić je na konferenciji za novinare rekao da je cilj donošenja tog zakonskog akta smanjenje koncentracija štetnih materija koje utiču negativno na zdravlje ljudi.

 

On je kazao da se Predlogom zakona uvode savremeniji mehanizmi zaštite vazduha.

 

"Uvodi se primjena modeliranja radi preciznije procjene izloženosti stanovništva, daje pravni osnov za izradu Nacionalne strategije upravljanja kvalitetom vazduha, koja se sada uređuje na drugačiji način, propisuje izrada planova kvaliteta vazduha, mape puta i kratkoročnih akcionih planova u slučajevima visokog zagađenja'', naveo je Ćulafić.

 

Kako je dodao, unapređuje se i informisanje javnosti u realnom vremenu, elektronsko izvještavanje, digitalni registri i informacioni sistem zaštite vazduha, kao i sistem izdavanja dozvola za emisije i utvrđivanja graničnih vrijednosti emisija za značajne izvore zagađenja.

 

Prema riječima Ćulafića, zakon o vazduhu nije zamišljen kao deklarativni dokument, već kao novi sistemski okvir za upravljanje kvalitetom vazduhom.

 

''Zakon sam po sebi neće preko noći očistiti vazduh, ali daje državi jasnije instrumente da se zna ko mjeri, ko obavještava, ko planira mjere, ko ih sprovodi i ko odgovara ako se obaveze ne izvršavaju'', poručio je Ćulafić.

 

On je pojasnio da se u tom zakonu odgovornost precizira, kao i da je problem u praksi što građani ne znaju ko je nadležan za mjerenje, za planove, za obavještavanje, za sprovođenje mjera, a ko za kontrolu.

 

''Ovaj zakon uspostavlja  jasniji lanac odgovornosti. Ministarstvo kreira politiku i propise, stručne institucije obezbjeđuju podatke i praćenje, lokalne samouprave učestvuju u planiranju i sprovođenju mjera, a inspekcija kontroliše poštovanje obaveza", rekao je Ćulafić.

 

Kako je kazao, cilj zakona je da se smanje koncentracije štetnih materija koje utiču na disajne organe, srce i krvne sudove, posebno kod djece, starijih osoba, trudnica i hroničnih bolesnika.

 

’’Bolji vazduh znači manje zdravstvenih rizika, manje dana pod smogom, bezbjednije škole, vrtiće i javne prostore i kvalitetniji svakodnevni život’’, poručio je Ćulafić.

 

Prema njegovim riječima, informisanje nije samo upozorenje građanima da se sami čuvaju, već predstavlja i pritisak na sistem da rješava uzroke zagađenja.

 

On je poručio da je najvažnije da čistiji vazduh znači zdraviji i dostojanstveniji život i da zakon treba da doprinese tome da građani imaju manje dana sa prekoračenjima, više tačnih informacija, brže reakcije institucija, strožu kontrolu zagađivača i jasnije planove za smanjenje emisija.
(kraj) sel/mip

Stay Connected