• nedjelja, 21 jun 2026

Ćulafić: Poglavlje 27 prioritet evropskog puta

Ćulafić: Poglavlje 27 prioritet evropskog puta

Podgorica, (MINA) - Zaštita životne sredine i očuvanje prirodnih resursa visoko su na agendi Vlade, kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić, dodajući da je poglavlje 27, koje se odnosi na tu oblast, prioritet evropskog puta države.

 

Kako je saopšteno iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjever (MERS), Ćulafić je to rekao u razgovoru sa ministrom za ekologiju, zaštitu klime, zaštitu prirode i nuklearnu zaštitu Njemačke, Karstenom Šnajderom.

 

Navodi se da je Ćulafić upoznao Šnajdeta sa stanjem životne sredine u Crnoj Gori, napretkom u okviru Poglavlja 27 u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU), kao i sa ključnim obavezama koje je MERS uspješno realizovalo u toj oblasti.

 

„Zaštita životne sredine i očuvanje prirodnih resursa su visoko na agendi Vlade Crne Gore. Za sada smo, zaista, potpuno u obavezama iz Poglavlja 27, ali razumijevanje pozicije Crne Gore i podrška koju imamo od država članica, zbilja dodatno motivišu“, kazao je Ćulafić.

 

On je istakao da je komunikacija sa Evropskom komisijom na visokom nivou, kao i da se nada da će najkasnije do kraja juna ove godine sva potrebna legislativa biti usvojena.

 

Ćulafić je naglasio da su posjete evropskih zvaničnika i te kako ohrabrujuće i pružaju uvjerenje da je u svom radu MERS na dobrom putu.

 

Šnajder je, kako je saopšteno, prenio snažnu podršku Njemačke evropskom putu Crne Gore, ističući značaj daljeg napretka u oblasti životne sredine.

 

Iz MERS-a su kazali da je tokom sastanka bilo riječi i o važnim projektima iz oblasti upravljanja otpadom, vodosnabdijevanja i upravljanja otpadnim vodama, koje Crna Gora realizuje uz podršku međunarodnih partnera.

 

Ćulafić je informisao Šnajdera da izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botonu teče planiranom dinamikom, kao i da je u toku realizacija projekta iz oblasti upravljanja otpadnim vodama u opštinama Ulcinj, Kotor, Tivat, Kolašin, Mojkovac i Rožaje.

 

Govoreći o zaštićenim područjima, načinu proglašavanja i upravljanja, Ćulafić i Šnajder su se saglasili da su propisi i prakse u obje zemlje vrlo bliske.

 

"Sagovornici su saglasni da između nacionalnih parkova dvije države treba organizovati studijske posjete kako bi se razmijenila iskustva i dobre prakse u upravljanju tim važnim područjima", kaže se u saopštenju.

 

Dodaje se da je, u okviru posjete, delegacija obišla tresetište u Vranjini (gdje su predstavnici NVO “Eco team” predstavili svoj projekat, ali i održali kratku prezentaciju o značaju tresetišta, ne samo u Crnoj Gori).

 

Oni su, kako se navodi u saopštenju, obišli i vodoizvorište „Bolje sestre“, gdje je rukovodstvo preduzeća “Regionalni vodovod Crnogorsko primorje" predstavilo rezultate i izazove u upravljanju prirodnim resursima.

 

Iz MERS-a su kazali da je tom prilikom Šnajderu prezentovano na koji način se nelegalna eksploatacija šljunka odrazila na izdašnost vodoizvorišta, kao i koje je rezultate Crna Gora postigla u borbi protiv šljunkarske mafije.

 

"Ova posjeta dodatno potvrđuje snažno partnerstvo Crne Gore i Njemačke, kao i zajedničku posvećenost unapređenju standarda u oblasti životne sredine u skladu sa evropskim praksama", zaključuje se u saopštenju.

(kraj) sel/žug

Stay Connected