WB3C postaje prva međunarodna organizacija sa sjedištem u Crnoj Gori
- Crna Gora postaje središte znanja na osnovu kojeg se oblikuje budućnost digitalnog prostora Zapadnog Balkana, poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj povodom potpisivanja Sporazuma o sjedištu Centra za sajber kapacitete Zapadnog Balkana (WB3C) u Podgorici.
- Post By Nikolina Kostic
- 15:10, 10 mart, 2026
Podgorica, (MINA) - Crna Gora postaje središte znanja na osnovu kojeg se oblikuje budućnost digitalnog prostora Zapadnog Balkana, poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj povodom potpisivanja Sporazuma o sjedištu Centra za sajber kapacitete Zapadnog Balkana (WB3C) u Podgorici.
WB3C je regionalna inicijativa koju su osnovale Francuska, Slovenija i Crna Gora s ciljem jačanja sajber otpornosti na Zapadnom Balkanu.
Dukaj je, kako je saopšteno iz Ministarstva javne uprave (MJU), istakao da današnje potpisivanje Sporazuma o sjedištu Centra ima poseban značaj za međunarodni položaj Crne Gore i razvoj sajber kapaciteta regiona.
„Crna Gora ovim korakom potvrđuje svoju ambiciju da bude lider i regionalni centar znanja u oblasti sajber bezbjednosti, jer snažna digitalna zaštita znači sigurniju državu, stabilniju ekonomiju i veće povjerenje građana u digitalnu budućnost”, rekao je Dukaj.
Osvrćući se na aktivnosti u prethodnom periodu, Dukaj je naglasio da je Ministarstvo javne uprave, u saradnji sa drugim institucijama sistema i uz podršku međunarodnih partnera, ostvarilo značajan napredak u oblasti sajber bezbjednosti.
„Za relativno kratko vrijeme formirali smo Agenciju za sajber bezbjednost, kao i Vladin CIRT, čime smo uspostavili mehanizme za praćenje, prevenciju i odgovor na sajber incidente“, rekao je Dukaj.
On je kazao da digitalna transformacija u Crnoj Gori počiva na jasnom principu - svaki novi digitalni servis mora biti praćen snažnim mehanizmima zaštite, jer digitalizacija bez sajber sigurnosti ne može zavrijediti povjerenje privrede i građana.
„Crna Gora danas ima snažniji sistem zaštite digitalnog prostora nego ikada ranije“, naglasio je Dukaj.
Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović istakao je da potpisivanje Sporazuma o sjedištu Centra za sajber kapacitete Zapadnog Balkana predstavlja važan trenutak za Crnu Goru i region i značajan korak ka daljem jačanju regionalne i međunarodne saradnje u suočavanju sa savremenim bezbjednosnim izazovima u digitalnom prostoru.
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva vanjskih poslova, kazao da su potpisivanjem Ugovora o osnivanju Centra 2023. godine postavljeni temelji važne regionalne inicijative, zasnovane na potrebi usklađivanja regionalnih politika sa evropskim standardima.
„Današnjim sporazumom dodatno učvršćujemo taj okvir i stvaramo uslove za njegovo puno i nesmetano funkcionisanje”, kazao je Ibrahimović.
Prema njegovim riječima, posebno zadovoljstvo predstavlja činjenica da će sjedište Centra biti u Podgorici.
Ibrahimović je kazao da se time dodatno potvrđuje uloga Crne Gore kao pouzdane NATO saveznice i najnaprednijeg kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, ali i kao kredibilnog partnera u jačanju regionalne saradnje i izgradnji sigurnijeg digitalnog prostora.
„Posebno želim da istaknem značaj partnerstva sa Francuskom i Slovenijom, sa kojima smo i pokrenuli ovu inicijativu”, naveo je Ibrahimović.
On je podsjetio da je francuska agencija ANSSI upravo u Crnoj Gori realizovala svoju prvu misiju van granica Francuske, pružajući podršku tokom obimnih sajber napada na crnogorsku informatičku infrastrukturu, što je dodatno učvrstilo temelje današnje saradnje.
Iz MJU je saopšteno da je danas održana konstitutivna sjednica Upravnog odbora, koji okuplja predstavnike zemalja osnivača, na kojoj su usvojena interna akta WB3C-a, odobren Plan rada za ovu godinu i izabran prvi zamjenik generalnog direktora Centra.
Kako su naveli iz tog resora, kroz programe obuka, strateški dijalog i operativnu saradnju, WB3C pruža podršku vladama i institucijama u regionu u oblastima sajber bezbjednosti, borbe protiv sajber kriminala i sajber diplomatije.
„Jačanjem sajber kapaciteta regiona i razmjenom znanja, WB3C doprinosi izgradnji sigurnijeg digitalnog prostora i usklađivanju sa evropskim i međunarodnim standardima“, navodi se u saopštenju.
(kraj) nim/gop