• utorak, 23 jun 2026

Vlada Srbije produžila zabranu izvoza nafte i naftnih derivata

Vlada Srbije produžila zabranu izvoza nafte i naftnih derivata

Beograd, (MINA-BUSINESS) – Vlada Srbije produžila je zabranu izvoza nafte i naftnih derivata za pogon motora do 2. aprila.

 

"Zabrana se odnosi na izvoz dizela, benzina i sirove nafte svim vidovima transporta, a produžili smo je kao jednu od mjera kako bismo zaštitili građane i privredu od skoka cijena nafte na svjetskom tržištu koji i dalje traje”, rekla je ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović.

 

Dodatno, kako je navela, odlučili su i da puste 40 hiljada tona dizela iz rezervi, kao dodatnu mjeru za zaštitu tržišta, a koja će biti realizovana u narednim danima, prenosi Tanjug.

 

Đedović Handanović je navela da je cilj mjera koje se donose, kao sto je smanjenje akcize na gorivo u iznosu od 20 odsto, zaštita domaćeg tržista od nestašica derivata nafte i skoka cijena, a usljed globalnih poremećaja na svjetskom tržištu zbog konflikta na Bliskom Istoku i povećanja cijene nafte od 40 odsto posljednjih sedmica.

(kraj) jlb

Stay Connected