U Kolašinu održano Regionalno diplomatsko skijaško takmičenje
- Regionalno diplomatsko skijaško takmičenje, koje je okupilo brojne predstavnike diplomatskog kora iz država regiona, održano je danas u Kolašinu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).
Podgorica, (MINA) – Regionalno diplomatsko skijaško takmičenje, koje je okupilo brojne predstavnike diplomatskog kora iz država regiona, održano je danas u Kolašinu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).
Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović je, na otvaranju događaja, kazao da se on realizuje na inicijativu ambasada Crne Gore i Češke u Tirani, kojima su se pridružile i ambasade Hrvatske, Slovenije i Slovačke u Albaniji, uz podršku crnogorskog MVP-a.
Ibrahimović je zahvalio svim partnerima na zajedničkom angažmanu, ocijenivši da ovakav vid susreta ima potencijal da preraste u lijepu tradiciju koja dodatno učvršćuje regionalne veze i podstiče saradnju kroz sport i neformalni dijalog.
On je istakao da mu predstavlja posebnu čast što se događaj održava u godini kada Crna Gora obilježava 20 godina od obnove nezavisnosti.
„Potvrđujući svoju poziciju pouzdane članice NATO-a, najnaprednijeg kandidata u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU)N i dobrog susjeda“, dodao je Ibrahimović.
On je podsjetio da Crna Gora u ovoj godini predsjedava Berlinskom procesu i Fondu za Zapadni Balkan, kao i da će u novembru preuzeti predsjedavanje Komitetu ministara Savjeta Evrope.
Ibrahimović je dodao da će Crna Gora, takođe, biti domaćin Samita EU – Zapadni Balkan u Tivtu.
„Poseban osvrt ministar je posvetio istoriji skijanja u Crnoj Gori, podsjećajući da je prije 135 godina norveški kapetan i avanturista Henrik Angel donio prve skije u Crnu Goru, te na inicijativu knjaza Nikole I Petrovića Njegoša na padinama Lovćena 1892. osnovao prvi skijaški klub i školu skijanja na Balkanu“, kaže se u saopštenju.
Time je, kako je naveo Ibrahimović, udaren temelj tradicije zimskih sportova u našoj zemlji.
On je ukazao i na značaj regionalne saradnje u oblasti sporta i infrastrukture, navodeći da je uvjeren da kontinuirano unapređenje povezanosti, standarda i usluga može doprinijeti dodatnom razvoju regiona, pa i ambiciji da se u budućnosti razmatra organizacija velikih međunarodnih sportskih takmičenja.
„Istakao je da Crna Gora, koja ove godine obilježava 35 godina od usvajanja Deklaracije o proglašenju ekološkom državom, ostaje snažno posvećena održivom razvoju, očuvanju prirodnih resursa i unapređenju kvaliteta života građana, uz jačanje vladavine prava i evropskih vrijednosti“, kaže se u saopštenju MVP-a.
Navodi se da je Ibrahimović, u tom kontekstu, naglasio da multikulturalnost, sklad i otvorenost predstavljaju trajne vrijednosti crnogorskog društva.
„Zaključujući obraćanje, on je poručio da vjeruje da će današnji susreti i sportsko nadmetanje dodatno učvrstiti prijateljske veze među državama regiona, te da će utisci učesnika biti najbolja potvrda da je Crna Gora zemlja bogastva različitosti, mogućnosti i iskrenog gostoprimstva“, dodaje se u saopštenju.
(kraj) gop