• četvrtak, 11 jun 2026

Strane investicije najmanje u posljednjih 17 godina

Strane investicije najmanje u posljednjih 17 godina

London, (MINA-BUSINESS) - Direktne strane investicije u Njemačku opale su osmu godinu zaredom u prošloj godini, na najniži nivo u posljednjih 17 godina, pokazalo je istraživanje grupe za profesionalne usluge EI.

 

Anketa je pokazala da su razlozi pada visoki porezi, troškovi rada i energije, kao i odsustvo reformi striktnih birokratskih procedura, prenosi Capital.ba.

 

Direktne strane investicije u NJemačku opale su deset odsto i dostigle 548 projekata u prošloj godini.

 

Uprkos padu, ta zemlja je ostala treća najatraktivnija investiciona destinacija u Evropi poslije Francuske i Velike Britanije.

 

“Dok su Francuska i Velika Britanija pokazale uzlazne trendove, barem povremeno, njemačka privreda godinama ide samo u jednom pravcu - naniže“, rekao je Henrik Alers, šef EI u NJemačkoj.

 

On je dodao da loši rezultati prodaje i profita, u kombinaciji sa neizvjesnim ekonomskim uslovima, primoravaju mnoge kompanije da odlože ili potpuno otkažu investicije.

(kraj) nar

 

Stay Connected