Sporno pravo veta i drugi dom u parlamentu
- Sporno pravo veta i drugi dom u parlamentu
- Post By urednik
- 16:49, 27 april, 2003
Podgorica, (MINA) – Potpredsjednik crnogorske Skupštine Dragan Kujoviæ izjavio je danas da su crnogoske vlasti spremne da obezbjede prava manjinskih naroda, u skladu sa najvišim evropskim standardima.
Komentarišuæi predlog predsjednika Demokratske unije Albanaca Ferhata Dinoše, da bi manjinski narodi u crnogorskom parlamentu trebalo da dobiju još jedan dom i pravo veta, Kujoviæ istièe da to nije neophodno.
»Mislim da takav model zaštite interesa i prava manjinskih naroda nije potreban. On bi više lièio na dekor i paradu, nego što bi to vijeæe imalo suštinsku svrhu postojanja«, kazao je Kujoviæ Radiju Antena M.
Prema njegovim rijeèima, trebalo bi temeljito razmisliti o uvoðenju veta kao mehanizma zaštite interesa manjinskih naroda.
»Treba vidjeti u kojim sluèajevima se to treba èiniti i kada treba uložiti veto. To bi trebalo i precizirati i napisati u odreðenim dokumentima, kako ne bi bile moguæe politièke manipulacije. Taj naèin zaštite moguæe je ostvariti i u jednodomnoj skupštini«, tvrdi Kujoviæ.
Prema njegovom mišljenju, treba definisati šta su autentièni interesi manjinskih naroda u Crnoj Gori i naèin njihovog predstavljanja u parlamentu.
»Ništa ne treba ostavljati nedoreèenim, jer u oblasti sloboda i prava manjinskih naroda, svaka nedoreèenost može biti izvor politièke i društvene nestabilnosti«, istakao je Kujoviæ.
On je dodao da treba definisati i pojam kolektivnih prava i odrediti njihov sadržaj.
»Sve što je po mjeri evropskih standarda i demokratije u oblasti ljudskih i manjinskih prava, treba uvesti u crnogorsku praksu, ali za to nije potrebno posebno skupštinsko vijeæe«, zakljuèio je Kujoviæ.
Predsjednik Demokratskog saveza Albanaca u Crnoj Gori Mehmed Bardhi smatra da bi institut veta mogao biti efikasna zaštita prava manjinskih naroda.
Bardhi je kazao da treba definisati da li pravo veta treba obezbijediti kroz drugi dom u parlamentu ili neku drugu instituciju.
»Kolektivna prava Albanaca trebalo bi da budu zagarantovana i da funkcionišu, nezavisno od politièkih momenata u raznim vremenima, kao i od konfiguracije strukture politike, koja je na vlasti«, smatra Bardhi.
Portparol Socijalistièke narodne partije Dragan Koprivica ocijenio je da bi uvoðenjem prava veta bila otvorena moguænost blokade rada crnogorskog parlamenta.
»Što se tièe drugog doma, to je stari i prepoznatljivi refren Dinoše, koji veæ slušamo odreðeno vrijeme«, istakao je Koprivica.
Prema njegovom mišljenju, cijela prièa se svodi na moguænost da svi dobiju pravo veta, èime bi blokirali rad oba doma parlamenta.
»Dinoša je zainteresovan samo za moguænost da sa svojom partijom blokira što mu padne na um«, naveo je Koprivica.
On smatra da je to nezdrava pozicija.
»To možda, treba da doðe u vrijeme, kad Crna Gora bude pravna država, a zahvaljujuæi Demokratskoj partiji socijalista, proteæi æe mnogo vode do toga dana«, rekao je Koprivica.
(kraj) tmi/jrb