• ponedjeljak, 22 jun 2026

SAD bombardovale iransko ostrvo Harg

SAD bombardovale iransko ostrvo Harg

Vašington, (MINA) - Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp kazao je da je američka vojska izvela jedno od najmoćnijih bombardovanja na iransko ostrvo Harg.

 

On je na mreži Truth Social naveo je da je napad pokrenut po njegovom naređenju preko Centralne komande SAD i da je "potpuno uništio svaku vojnu metu u iranskom krunskom dragulju".

 

Iranska vojska saopštila je da će naftna i energetska infrastruktura kompanija koje sarađuju sa SAD “odmah biti uništena i pretvorena u gomilu pepela”.

 

Saopštenje koje su objavile iranske novinske agencije Fars i Tasnim uslijedilo je nakon izjave Trampa o uništenju iranske vojne infrastrukture na ostrvu Harg u Ormuskom moreuzu – jednom od ključnih plovnih puteva za globalnu trgovinu naftom.

 

Tramp je takođe rekao da je Iran potpuno poražen u američko-izraelskoj vojnoj kampanji protiv te zemlje i da Teheran želi dogovor koji on ne bi prihvatio, iako iranski zvaničnici poručuju da će nastaviti borbu, prenosi RTS.

 

"Lažni mediji ne vole da izvještavaju koliko je američka vojska uspješno djelovala protiv Irana, koji je potpuno poražen i želi sporazum – ali ne onaj koji bih ja prihvatio", napisao je Tramp na društvenoj mreži Truth Social.

 

On je kazao da je Iran imao planove da preuzme cijeli Bliski istok i potpuno uništi Izrael.

 

"Baš kao i sam Iran, i ti planovi su uništeni", napisao je Tramp. 

 

Govoreći novinarima u petak prije polaska za Floridu, Tramp je rekao da rat "ide veoma dobro" i da su SAD ostvarile "mnogo velikih pogodaka i velikih pobjeda.

(kraj) nim

Stay Connected