• nedjelja, 28 jun 2026

SAD napadaju drugu noć zaredom, Iran uzvraća

SAD napadaju drugu noć zaredom, Iran uzvraća

Teheran, (MINA) – Američke snage napale su, drugu noć zaredom, više ciljeva u Iranu kao odgovor na agresiju Teherana protiv komercijalnog brodarstva, dok je Iran u znak odmazde ispalio rakete i dronove na lokacije povezane sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u regionu.

 

Američki predsjednik Donald Tramp na društvenim mrežama je naveo da je avijacija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) napala iranske lokacije za skladištenje raketa i dronova, kao i obalske radarske lokacije, zbog kršenja Sporazuma o prekidu vatre.

 

„Vrlo je moguće da nikada neće naučiti. Možda će doći trenutak kada više nećemo moći da budemo razumni i bićemo primorani da vojno završimo posao koji smo veoma uspješno započeli. Ako se to desi, Islamska Republika Iran više neće postojati“, rekao je Tramp.

 

Nekoliko sati kasnije, iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je da je između dva i tri sata sata ujutru ispalio rakete i dronove na lokacije povezane sa SAD-om u znak odmazde, a Kuvajt i Bahrein su prijavili dolazeće projektile, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).

 

Detalji nijesu bili odmah dostupni.

 

IRGC je zaprijetila da će svako kršenje prekida vatre potpuno obustaviti sve tekuće diplomatske procese.

 

Centralna komanda SAD (CENTCOM) u subotu je saopštila da su njene snage pokrenule napade kao direktan odgovor na kontinuiranu iransku agresiju protiv komercijalnog brodarstva, a Iran nije odmah komentarisao. 

 

U saopštenju SAD nije otkriveno koje su tačno mete pogođene, ali su američki zvaničnici odbrane rekli da su najnoviji napadi završeni.

 

"Nakon jučerašnjih američkih udara kao odgovor na iranski napad na M/V Ever Lavli, Iranu je data prilika da poštuje sporazum o prekidu vatre, ali je odlučio da to ne učini kada su njegove snage lansirale jednosmjerni napad dronom koji je pogodio M/T Kiku jutros u četiri sata i 30 minuta po istočnom vremenu", saopštila je CENTCOM u objavi na društvenim mrežama.

 

U saopštenju se navodi da je tanker pod panamskom zastavom prolazio blizu važnog Ormuskog moreuza sa više od dva miliona barela sirove nafte.

 

Američki vojni avioni ciljali su iransku vojnu infrastrukturu za nadzor, komunikacione sisteme, lokacije protivvazdušne odbrane, objekte za skladištenje dronova i kapacitete za postavljanje mina.

 

Iranski mediji su izvijestili da su se eksplozije čule u južnom priobalnom regionu Sirik, koji su američke snage više puta pogađale posljednjih nedjelja.

 

Iran je ranije u subotu optužio SAD da su prekršile mirovni sporazum kojim je okončan njihov nedavni sukob, nakon što su američke snage dan ranije izvršile napade na iranske vojne ciljeve.

 

Iransko Ministarstvo spoljnih poslova tvrdilo je da su ti napadi na objekte za obalski nadzor bili "očigledno kršenje" nedavnog memoranduma o razumevanju između dvije države, kao i Povelje Ujedinjenih nacija (UN).

 

Visoki američki zvaničnik rekao je za RSE da je u misiji u petak šest američkih aviona izvršilo napade na četiri cilja unutar Irana, uključujući radarske instalacije i objekte za skladištenje raketa i dronova u priobalnom području Sirika.

 

IRGC je navela da su njihove snage uništile osam važnih američkih vojnih objekata u bazi Ali al-Salem u Kuvajtu i u pomorskoj bazi Pete flote u Port Salmanu u Bahreinu, a ti izvještaji nijesu mogli biti potvrđeni.

 

"Svaka neprijateljska agresija, bez obzira na izgovor, čak i protiv beznačajnih ciljeva imaće razorni odgovor", dodala je IRGC.

 

Iran i SAD će nastaviti tehničke pregovore u Švajcarskoj nakon potpisivanja memoranduma o razumijevanju koji ima za cilj okončanje rata u Iranu i širom Bliskog istoka, uključujući Liban.

 

Primirje je ostalo krhko, a sve strane optužuju jedna drugu za kršenja.
(kraj) nij

Stay Connected