• subota, 20 jun 2026

Preminuo Aleksandar Boričić

Preminuo Aleksandar Boričić

 

Podgorica, (MINA) - Nekadašnji predsjednik Evropske odbojkaške konfederacije Aleksandar Boričić preminuo je u Beogradu, u 78. godini, poslije kraće bolesti, saopšteno je iz Odbojkaškog saveza Srbije.

Boričić je bio i drugi potpredsjednik Svjetske odbojkaške federacije, odbojkaški reprezentativac, trener, selektor, dugogodišnji predsjednik Odbojkaškog saveza Jugoslavije, Srbije i Crne Gore i Srbije. 

Rođen je 26. 5. 1948. u Beogradu, ali je uvijek ponosno isticao da je rodom iz Berana.

U sportu je prisutan od 1962. godine, prvo kao igrač u Odbojkaškom klubu Crvena zvezda, a zatim i kao trener i generalni direktor.

Tokom igračke karijere bio je član reprezentacije Jugoslavije, za koju je odigrao 103 utakmice.

Kao igrač i trener u Crvenoj zvezdi osvojio je pet prvenstava države i 6 trofeja Kup.

Osvajač je bronzane medalje na Evropskom prvenstvu 1975. godine na kojem je nastupao kao igrač i treće mjesto 1986. godine, kada je kao trener predvodio žensku ekipu Crvene zvezde u CEV kupu.

Bio je predsjednik Odbojkaškog saveza SR Jugoslavije (20. 6. 1992 – 4. 2. 2003), kao i Srbije i Crne Gore (4. 2. 2003 – 22. 6. 2006), kao i prvi predsjednik Odbojkaškog saveza Srbije (22. 6. 2006 – 7. 5. 2016).

Funkciju predsjednika Evropske odbojkaške konfederacije (CEV) obavljao je od 17. oktobra 2015. do 24. augusta 2024.

Boričić je bio član predsjedništva i potpredsjednik Jugoslavenskog olimpijskog komiteta, što je ostao sve do 2000. godine, kada je izabran za predsjednika Sportskog saveza Beograda.

Godinu dana kasnije, 2001. godine, postao je član Izvršnog odbora i potpredsjednik CEV-a, kao i predsjednik Komisije za medije pri istoj organizaciji.

Krajem devedesetih, 1998. godine, bio je osnivač i prvi predsjednik Balkanske odbojkaške asocijacije (BVA), najbolje regionalne odbojkaške asocijacije u svijetu, dok je godinu dana kasnije (1999) izabran za člana Komisije za razvoj svjetske odbojke pri Svjetskoj odbojkaškoj federaciji (FIVB).

Tu je ostao do 2002. godine, kada je postao član Borda FIVB.

Uporedo, 2002. godine, izabran je za predsjednika Sportskog društva Crvena Zvezda. Na Kongresu Svjetske odbojkaške federacije 2006. godine izabran je za člana Izvršnog odbora i potpredsjednika FIVB.

Boričić je bio inicijator organizovanja dva velika odbojkaška takmičenja u Beogradu 2005. godine – Evropskog prvenstva za seniore s Italijom, kada su prvi put u istoriji dvije zemlje organizovale prvenstvo Evrope, i Finalnog turnira Svjetske lige u Beogradskoj areni.

Finale je posmatralo 18.140 gledalaca, što je predstavljalo rekord u tom trenutku.

Rekord je oboren 2009. godine, kada je Boričić inicirao organizaciju drugog Finalnog turnira Svjetske lige, a finale je u Beogradskoj areni gledalo 22.680 gledalaca.

Dobitnik je mnogih značajnih priznanja, a među njima se ističu titula počasnog profesora sporta Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu (2012), Specijalno priznanje Sportskog saveza Srbije (2014), Trofej Olimpijsko srce – general Svetomir Đukić Olimpijskog komiteta Srbije, koje se dodjeljuje za posebna dostignuća i životni doprinos u jačanju olimpijskog pokreta (2019) i Veliki krst FIVB, najviše priznanje Svjetske odbojkaške federacije (2022).

Stay Connected