• ponedjeljak, 22 jun 2026

Potpisan ugovor o grantu za dionicu auto-puta Mateševo-Andrijevica

Potpisan ugovor o grantu za dionicu auto-puta Mateševo-Andrijevica

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Ministarstvo saobraćaja i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisali su ugovor o grantu za finansiranje izgradnje dionice Mateševo-Andrijevica auto-puta Bar-Boljare.

 

​Ugovor su potpisali koordinator Ministarstva saobraćaja, Filip Radulović, šef kancelarije EBRD-a u Crnoj Gori Remon Zakarija, direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović i izvršni direktor Monteputa Milan Ljiljanić.

 

​Nakon sprovedenih tendera prema procedurama EBRD-a, Monteput je krajem februara potpisao ugovor sa izvođačem radova na izgradnji dionice Mateševo-Andrijevica. 

 

“Za realizaciju projekta izgradnje druge dionice obezbijeđen je kredit EBRD u iznosu od 200 miliona EUR, što je potpisano u julu prošle godine ugovorom o projektu i ugovorom o kreditu sa tom bankom”, navodi se u saopštenju Ministarstva.

 

Obezbijeđen je i ​grant Evropske unije (EU) u iznosu od 150 miliona EUR, predviđen finansijskim sporazumom između Unije i Crne Gore, koji je potpisan u decembru 2024. godine. 

 

​U cilju realizacije finansijskog sporazuma potpisan je i ugovor o grantu sa EBRD, koja se obavezuje da obezbijedi i isplaćuje bespovratna sredstva.

 

​“Ugovor su potpisali EBRD kao finansijer projekta, ministar saobraćaja u ime države, Monteput kao nosilac projekta i Uprava za saobraćaj kao organ uprave preko čijeg budžetskog programa će se realizovati ovaj posao”, zaključuje se u saopštenju.

(kraj) jlb/nar 

Stay Connected