Potpisan sporazum o jačanju lokalnih mehanizama za zaštitu žrtava trgovine ljudima
- Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i predstavnici lokalnih samouprava potpisali su sporazum o jačanju lokalnih mehanizama za prevenciju i zaštitu žrtava trgovine ljudima u Crnoj Gori.
- Post By Mirjana Perunovic
- 10:25, 26 jun, 2026
Podgorica, (MINA) - Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i predstavnici lokalnih samouprava potpisali su sporazum o jačanju lokalnih mehanizama za prevenciju i zaštitu žrtava trgovine ljudima u Crnoj Gori.
Kako su saopštili iz MUP-a, potpisivanjem sporazuma o saradnji u oblasti prevencije, ranog prepoznavanja indikatora, upućivanja i zaštite žrtava trgovine ljudima na lokalnom nivou, uspostavljen je novi okvir za jačanje institucionalne saradnje između državnih organa i jedinica lokalne samouprave u borbi protiv trgovine ljudima.
„Sporazum predstavlja važan korak u unapređenju nacionalnog odgovora na trgovinu ljudima, jer uspostavlja funkcionalan i održiv mehanizam saradnje na lokalnom nivou, kroz formiranje lokalnih timova koji će biti zaduženi za rano prepoznavanje rizika, upućivanje nadležnim institucijama i pružanje podrške žrtvama i potencijalnim žrtvama“, rekli su iz MUP-a.
Taj model, kako su naveli iz tog Vladinog resora, omogućava bržu razmjenu informacija, efikasnije postupanje i bolju zaštitu posebno ranjivih kategorija stanovništva, uključujući djecu, žene, migrante i osobe sa invaliditetom.
„Sporazum, takođe, jača vezu između lokalnih struktura i nacionalnih mehanizama, uključujući Tim za formalnu identifikaciju žrtava trgovine ljudima i Koordinaciono tijelo za praćenje implementacije Strategije za borbu protiv trgovine ljudima“, kaže se u saopštenju.
Šef misije IOM-a u Crnoj Gori Vladimir Gjorgjiev istakao je da potpisani sporazum predstavlja rezultat dugogodišnjeg partnerstva i zajedničkih napora institucija u jačanju nacionalnih kapaciteta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima.
„Formiranjem i jačanjem lokalnih timova stvaraju se uslovi za koordinisan i efikasan odgovor svih relevantnih institucija i organizacija uključenih u zaštitu žrtava“, naglasio je Gjorgijev.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović rekao je da trgovina ljudima predstavlja težak oblik organizovanog kriminala i ozbiljan bezbjednosni izazov, zbog čega Crna Gora kontinuirano jača kapacitete za prevenciju, zaštitu žrtava i efikasno procesuiranje počinilaca kroz koordinisano djelovanje svih relevantnih aktera, što je prepoznato i od evropskih partnera.
"Iako su strateški i institucionalni mehanizmi unaprijeđeni, ključ uspješne borbe ostaje u pravovremenom prepoznavanju rizika i snažnoj saradnji na lokalnom nivou, gdje zaštita žrtava počinje u praksi", poručio je Šaranović.
Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić, kazao je da je trgovina ljudima jedan od najtežih oblika nasilja i kršenja ljudskih prava i da ne ostavlja posljedice samo na žrtvu, već pogađa cijelo društvo i ruši temelje sigurnosti, povjerenja i dostojanstva.
„Zato moramo djelovati brzo, odlučno i zajednički, da svaki znak rizika prepoznamo na vrijeme, da svaku žrtvu zaštitimo bez odlaganja i da nijedna osoba ne ostane sama. Naša je obaveza da gradimo sistem koji će biti jači od trgovaca ljudima i humaniji prema onima kojima je pomoć najpotrebnija“, rekao je Gutić.
Iz Glavnog grada su poručili da će i ubuduće biti pouzdan partner u aktivnostima koje doprinose sigurnijoj i humanijoj zajednici za sve građane.
Zamjenik gradonačalnika Glavnog grada Boris Spalević kazao je da potpisivanjem sporazuma potvrđuju zajedničku posvećenost zaštiti najranjivijih članova društva i borbi protiv trgovine ljudima.
„Saradnja između institucija ključna je za pravovremeno prepoznavanje rizika, pružanje podrške žrtvama i efikasno djelovanje u prevenciji ovog ozbiljnog društvenog problema”, istakao je Spalević.
Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu kazao je da je ta opština spremna da kroz partnerski odnos sa nadležnim institucijama nastavi da doprinosi borbi protiv trgovine ljudima.
„Dosadašnje aktivnosti pokazale su značaj zajedničkog djelovanja, a potpisani sporazum predstavlja dobar osnov za dalje jačanje saradnje i preventivnih mehanizama”, naveo je Nimanbegu.
Iz MUP-a su saopštili da Crna Gora potpisivanjem sporazuma uvodi standardizovan i održiv model lokalne koordinacije, koji će doprinijeti efikasnijem prepoznavanju rizika, boljoj zaštiti žrtava i jačanju ukupnog institucionalnog odgovora na trgovinu ljudima.
„Osim toga, potpisani sporazum će dodatno osnažiti institucije da nastave sa jačanjem vladavine prava, slobode i bezbjednosti, koje predstavljaju ključne temelje na strateškom putu Crne Gore ka Evropskoj uniji i ispunjavanju obaveza u okviru Poglavlja 24 u narednom periodu“, kaže se u saopštenju.
Predstavnici institucija saglasili su se da je zajedničko djelovanje, jasno definisana podjela odgovornosti i kontinuirana razmjena informacija ključna za uspješnu borbu protiv ovog oblika kriminala.
Događaju su prisustvovali i predsjednik Opštine Danilovgrad Aleksandrar Grgurović, predstavnici opština Nikšić, Berane, Bijelo Polje i Kotor, kao i predstavnici međunarodnih organizacija i civilnog sektora.
Događaj je realizovan u okviru nacionalnog projekta „Jačanje napora u suzbijanju trgovine ljudima u Crnoj Gori“, koji finansira Biro za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL) Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, a sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u Crnoj Gori, u partnerstvu sa relevantnim institucijama.
(kraj) mip/žug