Položen kamen temeljac za izgradnju novog objekta Opšte bolnice Pljevlja
- U Pljevljima je danas položen kamen temeljac za izgradnju novog objekta Opšte bolnice, čime je ozvaničen početak realizacije jednog od ključnih infrastrukturnih projekata u oblasti zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, saopštili su iz Ministarstva javnih radova.
Podgorica, (MINA) – U Pljevljima je danas položen kamen temeljac za izgradnju novog objekta Opšte bolnice, čime je ozvaničen početak realizacije jednog od ključnih infrastrukturnih projekata u oblasti zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, saopštili su iz Ministarstva javnih radova.
Kamen temeljac položio je ministar zdravlja Vojislav Šimun, zajedno sa ministarkom javnih radova Majdom Adžović i direktorom Opšte bolnice u Pljevljima Sašom Grbovićem.
„Time je označen početak projekta koji ima višestruki značaj – kako za unapređenje zdravstvenog sistema, tako i za sveukupni razvoj sjevernog regiona“, kaže se u saopštenju Ministarstva javnih radova.
Šimun je istakao da izgradnja novog bolničkog kompleksa u Pljevljima predstavlja stratešku investiciju države, usmjerenu ka dugoročnom jačanju kapaciteta javnog zdravstva, unapređenju kvaliteta zdravstvenih usluga i obezbjeđivanju ravnomjernije dostupnosti zdravstvene zaštite na teritoriji Crne Gore.
„Početkom izgradnje Opšte bolnice u Pljevljima otvaramo novo poglavlje razvoja zdravstvenog sistema – poglavlje u kojem zdravstvo više nije samo pitanje održavanja postojećeg, već hrabre i dugoročne modernizacije“, rekao je Šimun.
Kako je naveo, nakon gotovo pet decenija bez izgradnje nove opšte bolnice u Crnoj Gori, tim projektom pokreću snažan investicioni ciklus i jasno pokazuju opredijeljenost da građanima, posebno na sjeveru, obezbijede dostupniju zdravstvenu zaštitu, bržu dijagnostiku i kvalitetnije liječenje.
Adžović je ukazala na značaj početka realizacije jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata u zdravstvenom sistemu Crne Gore, navodeći da su posvećeni ravnomjernom regionalnom razvoju i unapređenju kvaliteta života građana.
U saopštenju se navodi da je polaganjem kamena temeljca za novu opštu bolnicu u Pljevljima, simbolično obilježena i prva godišnjica rada Ministarstva, uz jasnu poruku da se strateški i dugoročno ulaže u sjever države.
„Veliko mi je zadovoljstvo što danas u Pljevljima, postavljanjem kamena temeljca za izgradnju nove opšte bolnice, Ministarstvo javnih radova, na čijem sam čelu, formalno zaokružuje svoju prvu godišnjicu rada. U Pljevljima počinje realizacija projekta koji se čekao decenijama, a za koji je Vlada premijera Spajića opredijelila gotovo 39 miliona EUR“, rekla je Adžović.
Kako je navela, to je najbolja poruka da se u sjever Crne Gore ulaže ozbiljno, odgovorno i dugoročno i da infrastruktura mora pratiti plan ravnomjernog razvoja naše zemlje.
Grbović je naglasio da će novi objekat omogućiti kvalitativni iskorak u organizaciji rada, unapređenju stručnih kapaciteta i podizanju standarda zdravstvene zaštite na lokalnom i regionalnom nivou.
„Danas dokazujemo da su došla vremena koja će Pljevljima ponuditi oporavak zasnovan na ispunjenim obećanjima, realno i racionalno planiranim, usaglašenim sa jasnom vizijom i perspektivom“, rekao je Grbović.
On je istakao da postavljajući temelje za novu bolnicu postavljaju temelje za oporavljena i razvijena Pljevlja, grad u koji se dolazi, a ne iz kog se odlazi i grad koji će biti sigurna budućnost narednih generacija.
U saopštenju se ističe da se projekat izgradnje novog objekta realizuje u skladu sa savremenim principima planiranja i upravljanja javnim investicijama, a potvrđuje opredijeljenost institucija da kroz promišljene i održive razvojne politike odgovore na potrebe građana i unaprijede funkcionalnost zdravstvenog sistema.
Dodaje se da je novi objekat opšte Bolnice koncipiran kao savremen i funkcionalno integrisan zdravstveni centar, projektovan da odgovori na kompleksne potrebe građana Pljevalja i okolnih opština.
„Ukupne površine od oko 26.500 kvadratnih metara i kapaciteta od približno 140 bolničkih kreveta, obuhvatiće više specijalizovanih odjeljenja i medicinskih cjelina, organizovanih u skladu sa najvišim standardima savremene medicinske prakse i zdravstvene infrastrukture“, kaže se u saopštenju.
Podsjeća se da je tender za izradu projektne dokumentacije i izvođenje radova raspisan 11. juna 2024. godine, po principu „projektuj i izgradi“, dok je ukupna ugovorena vrijednost projekta 38.720.000 EUR.
„Rok za izvođenje radova iznosi 36 mjeseci od uvođenja izvođača u posao, a finansijska sredstva obezbijeđena su kroz kreditni aranžman sa Centralnom bankom Savjeta Evrope, u okviru šireg investicionog ciklusa usmjerenog na unapređenje zdravstvene infrastrukture u Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju.
Ističe se da će novi bolnički kompleks biti opremljen savremenom medicinskom opremom i tehnologijom, ukupne vrijednosti veće od pet miliona eura, uključujući moderno projektovane operacione sale, jedinice intenzivne njege i specijalizovane odjele, čime će se omogućiti pružanje širokog spektra zdravstvenih usluga u skladu sa savremenim standardima.
„Pored svog primarnog značaja za zdravstveni sistem, projekat ima i izraženu razvojnu dimenziju. Ulaganja u sjever Crne Gore doprinose jačanju lokalnih kapaciteta, podsticanju ekonomskih aktivnosti i stvaranju preduslova za dugoročan i održiv razvoj regiona, čime se dodatno potvrđuje integrisani pristup Vlade u planiranju javnih politika“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da izgradnja nove Opšte bolnice u Pljevljima predstavlja snažan institucionalni odgovor na potrebe građana i važan korak ka daljem jačanju povjerenja u javni zdravstveni sistem, uz obezbjeđivanje kvalitetne, dostupne i dostojanstvene zdravstvene zaštite za sve stanovnike ovog dijela Crne Gore.
„Vlada Crne Gore nastaviće da dosljedno sprovodi politike usmjerene na unapređenje zdravstvene infrastrukture, jačanje kapaciteta sistema i podizanje ukupnog kvaliteta života građana“, poručuje se u saopštenju.
(kraj) nij