• ponedjeljak, 22 jun 2026

Podignut zahtjev za zaštitu zakonitosti u predmetu Telekom

Podignut zahtjev za zaštitu zakonitosti u predmetu Telekom

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vrhovno državno tužilaštvo je, na osnovu obrazložene inicijative Specijalnog državnog tužilaštva, podiglo zahtjev za zaštitu zakonitosti protiv rješenja podgoričkog Višeg suda u predmetu poznatom u javnosti kao Telekom.

 

„Odluka  Višeg suda kojom je Krivično vanpretresno vijeće utvrdilo da nije nastupila takozvana relativna zastarjelost krivičnog gonjenja za krivična djela koja su predmet krivične prijave podnijete od nevladine organizacije MANS, iz razloga što su u međuvremenu preduzimane procesne radnje u cilju otkrivanja učinioca i krivičnog djela koje su prekinule zastarijevanje, donesena je suprotno  zakonskim odredbama koje uređuju prekid zastarjelosti krivičnog gonjenja i stavovima krivičnopravne teorije”, navodi se u saopštenju.

 

Vrhovni sud je ranije već zauzeo stav da procesna radnja može prekinuti zastarjelost krivičnog gonjenja samo ukoliko je preduzeta protiv određenog lica, od nadležnog organa ili lica, u cilju krivičnog gonjenja za određeno krivično djelo, pa je donijeto rješenje u suprotnosti i sa uspostavljenom sudskom praksom.

 

“Krivično vanpretresno vijeće Višeg suda cijenilo je radnje preduzete u drugom predmetu, a ne predmetu formiranom  protiv određenih lica za određena krivična djela po krivičnoj prijavi MANS-a iz 2019. godine, pa je povrijeđen zakon i ostvareni su uslovi za podizanje zahtjeva za zaštitu zakonitosti”, navodi se u saopštenju.

(kraj) jlb

Stay Connected