• subota, 20 jun 2026

Podgoričkoj Deponiji 200 hiljada EUR za postrojenje za obradu guma

Podgoričkoj Deponiji 200 hiljada EUR za postrojenje za obradu guma

Podgorica, (MINA) - Podgoričko preduzeće Deponija dobiće 200 hiljada EUR za unapređenje postrojenja za obradu otpadnih guma, saopšteno je iz Eko-fonda.

 

Navodi se da je to predviđeno ugovorom o dodjeli finansijskih sredstava koji su potpisali predstavnici preduzeća Deponija i Eko-fonda, a na osnovu Zaključka Vlade od 26. februara.

 

Iz Eko-fonda su kazali da je cilj projekta unapređenje sistema upravljanja otpadom u Crnoj Gori, sa posebnim fokusom na posebne tokove otpada, kroz uspostavljanje efikasnog i održivog modela obrade otpadnih guma.

 

"Postrojenje za obradu guma već je instalirano i u funkciji, a do sada je obrađeno približno 350 tona otpadnih guma, što potvrđuje njegovu operativnu spremnost i značaj za dalji razvoj sistema upravljanja otpadom", kaže se u saopšteju.

 

Kako se dodaje, realizacijom tog projekta očekuje se smanjenje nelegalnog odlaganja i spaljivanja guma, kao i značajno smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu.

 

"Ova investicija predstavlja važan korak ka uspostavljanju savremenog i održivog sistema upravljanja otpadom u Crnoj Gori, uz primjenu tehnološki naprednih rješenja i jačanje kapaciteta na lokalnom nivou", zaključuje se u saopštenju.

(kraj) sel/gop

Stay Connected