Pat pozicija u Hormuški tjesnac podigla je cijene nafte prema 111 USD
- Njujork, London, (MINA-BUSINESS) - Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 111 USD, uz zastoj u Hormuškom moreuzu i procjenu investitora da su pregovori Irana i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) o normalizaciji tranzita energenata zapali u slijepu ulicu.
- Post By Jelena Belada
- 09:51, 29 april, 2026
Njujork, London, (MINA-BUSINESS) - Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 111 USD, uz zastoj u Hormuškom moreuzu i procjenu investitora da su pregovori Irana i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) o normalizaciji tranzita energenata zapali u slijepu ulicu.
Na londonskom tržištu barel se poslijepodne trgovao po cijeni višoj 2,37 USD u odnosu na prethodno zatvaranje, od 110,6 USD. Na američkom tržištu bio je skuplji 2,8 USD i iznosio je 99,17 USD.
Raspoloženje na tržištu početkom sedmice obilježila su nagađanja o otvaranju Hormuškog moreuza, prenosi Hrportfolio.
Trgovci sada procjenjuju da će poremećaji u tranzitu trajati duži vremenski period. Još na početku američko-izraelskog napada na Iran krajem februara nagađalo se da će blokada biti kratkotrajna i da bi energenti mogli ponovo prolaziti kroz Hormuz do kraja aprila.
Iran je nakon prvog talasa američko-izraelskih napada preuzeo kontrolu nad moreuzom, zabranivši prolaz brodovima povezanim sa SAD-om, Izraelom i njihovim saveznicima. Brodovi „prijateljskih“ zemalja moraju koordinisati prolaz s iranskom mornaricom.
SAD i Iran su u međuvremenu postigli primirje, ali Vašington nije bio zadovoljan prvim krugom pregovora, pa je uveo pomorsku blokadu iranskih luka u Omanskom zalivu i Arapskom moru.
Teheran je, s druge strane, odustao od najavljenog otvaranja Hormuza, uz poruku da SAD pomorskom blokadom krši primirje i uz uslovljavanje novog kruga pregovora, između ostalog, ukidanjem američke pomorske blokade.
"Kroz Hormuz inače prolazi oko 20 miliona barela nafte dnevno, a sada je tranzit smanjen za čak 13 miliona barela dnevno", procjenjuju analitičari ING-a Ewa Manthey i Warren Patterson.
Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) su u utorak objavili da se povlače iz Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), naglašavajući da žele samostalno određivati količine nafte koje plasiraju na tržište.
"Mirovni pregovori između SAD-a i Irana stagniraju i ne nazire se skoro normalizacija tranzita kroz Hormuz", zaključuju analitičari ING-a.
Odvojeni proračuni OPEC-a pokazuju da je cijena barela njihove referentne korpe u ponedjeljak pala 71 cent, na 107,62 USD.
(kraj) jlb