• nedjelja, 21 jun 2026

Otvorena nova zgrada Komande Mornarice VCG u Baru

Otvorena nova zgrada Komande Mornarice VCG u Baru

Podgorica, (MINA) - Nova zgrada Komande Mornarice Vojske Crne Gore (VCG) sa savremenim Mornaričkim operativnim centrom otvorena je danas u kasarni „Narodni heroj Petar Pero Ćetković“ u Baru, saopšteno je iz Ministarstva odbrane. 

 

Iz tog Vladinog resora su rekli da je tim činom označen značajan strateški iskorak u modernizaciji sistema odbrane i jačanju bezbjednosti crnogorskog pomorskog prostora.

 

„Projekat je realizovalo Ministarstvo odbrane u saradnji sa Ministarstvom javnih radova, a ukupna vrijednost investicije iznosi gotovo 12 miliona EUR“, kaže se u saopštenju. 

 

Navodi se da su radovi započeti u septembru 2023. a završeni u februaru ove godine.

 

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku, Aleksa Bečić, kazao je da je nove zgrada Komande Mornarice VCG izgrađena po najsavremenijim NATO standardima.

 

„Ovo impozantno zdanje pokazatelj je opredijeljenosti, institucionalne ozbiljnosti i državničke odgovornosti. Sektor odbrane je temelj sistema, Vojska jedan od nosećih stubova države, a Mornarica ogledalo svake ozbiljne države i odgovornog sistema”, rekao je Bečić.

 

On je naveo da se desetine miliona EUR ulažu u adaptacije, rekonstrukcije i izgradnju brojnih objekata u kasarnama u Kolašinu, Pljevljima, Nikšiću i Danilovgradu, kao i na Vojnom aerodromu, kao i da su pripadnici Vojske dobili nove uniforme, vozila, letjelice i savremenu opremu.

 

„Posebno je naglasio jačanje kapaciteta Mornarice VCG, ističući da su u saradnji sa američkim partnerima nabavljeni savremeni brzi patrolni čamci i modernizovan elektronski sistem nadzora mora“, kaže se u saopštenju.

 

 

Bečić je poručio da nijedan brod, nijedna letjelica i nijedna zgrada ne čine Vojsku sami po sebi.

 

On je kazao da Vojsku čine ljudi i da su zato kadrovske reforme u fokusu. 

 

„Reforme koje otvaraju vrata novim, mladim ljudima i novoj energiji, uz uvažavanje zdravog iskustva, poboljšanje materijalnog položaja i dodatnu motivaciju profesionalaca, ali i odlučno čišćenje sistema od nedozvoljenih uticaja i kompromitovanih kadrova, svih onih koji ne zaslužuju da nose časnu uniformu VCG“, naveo je Bečić.


Ministar odbrane Dragan Krapović istakao je infrastrukturni i strateški značaj nove zgrade Mornarice.

 

„Ovaj savremeni radni prostor predstavlja strateški iskorak u pogledu razvoja Mornarice i simbol naše nepokolebljive posvećenosti modernizaciji sistema odbrane i jačanju prisustva države na moru“, kazao je Krapović. 

 

Prema njegovim riječima, novi Mornarički operativni centar omogućava integrisanu pomorsku sliku, sigurnu razmjenu podataka sa saveznicima i neprekidan rad u svim uslovima.

 

On je podsjetio i na nabavku novih patrolnih brodova „Petar I“ i „Petar II Njegoš“, čamaca za brzo reagovanje i modernizovanih radarskih stanica, čime Crna Gora prvi put obezbjeđuje punu zaštitu svog morskog prostora. 

 

 

Ministarka javnih radova Majda Adžović naglasila je da izgradnja objekta Komande Mornarice sa Operativnim centrom predstavlja važan infrastrukturni iskorak. 

 

Tim projektom, kako je kazala, dodatno su osnaženi kapaciteti Mornarice VCG da planira, upravlja i izvršava zadatke od ključnog značaja za sigurnost države. 

 

„Ulaganje u vojnu infrastrukturu jeste ulaganje u stabilnost, spremnost i dugoročnu sigurnost Crne Gore“, dodala je Adžović.

 

 

Načelnik Generalštaba VCG Miodrag Vuksanović istakao je da je ljudski faktor ključ sistema odbrane.

 

On je rekao da nijesu otvarili samo novi objekat, već novo poglavlje razvoja Mornarice VCG. 

 

„Ljudi – mornari, podoficiri, oficiri i civilna lica – daju smisao svemu što gradimo. Vaša budnost dok drugi spavaju, vaša spremnost da reagujete i vaša profesionalnost – to je temelj naše bezbjednosti“, kazao je Vuksanović. 

 

 

U saopštenju se navodi da je otvaranjem nove zgrade Komande Mornarice potvrđena jasna i dugoročna opredijeljenost Crne Gore da planski i strateški ulaže u bezbjednost, suverenitet i stabilnost svoje pomorske teritorije. 

 

„Objekat je izgrađen prema najsavremenijim nacionalnim i NATO standardima, što potvrđuje posvećenost Crne Gore ispunjavanju obaveza koje proizilaze iz članstva u NATO“, kazali su iz Ministarstva odbrane. 

 

Iz tog resora su naveli da će Komanda služiti za koordinaciju svih jedinica Mornarice, saradnju sa nacionalnim i savezničkim entitetima, kao i za unapređenje operativne efikasnosti i borbene gotovosti VCG. 

 

„Zgrada Komande Mornarice, bruto površine 2,1 hiljade kvadratnih metara, projektovana je kao administrativno-operativni centar koji integriše komandne, operativne i logističke funkcije“, kaže se u saopštenju. 

 

Objekat je, kako se navodi, izgrađen prema najvišim nacionalnim i NATO standardima, sa savremenim elektroinstalacijama, sistemima automatizacije, sigurnom komunikacionom infrastrukturom i specijalizovanom vojnom opremom.
(kraj) mip/gop

Stay Connected