Nikolić podnio ostavku na funkciju predsjednika Anketnog odbora/ažurirano
- Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić podnio je ostavku na funkciju predsjednika Anketnog odbora koji se bavi napadima na novinare i djelovanjem „crnih trojki“.
Podgorica, (MINA) - Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić podnio je ostavku na funkciju predsjednika Anketnog odbora koji se bavi napadima na novinare i djelovanjem takozvanih „crnih trojki“.
Nikolić je, na konferenciji za novinare, najavio da će njegov partijski kolega Oskar Huter narednih dana takođe podnijeti ostavku na funkciju člana Anketnog odbora.
On je ocijenio da parlamentarna većina i Vlada pokušavaju da simuliraju demokratiju u parlamentu.
"Jasno smo kazali da nećemo učestvovati u političkom marketingu parlamentarne većine i Vlade, koja se samo deklarativno poziva na standarde Evropske unije, a onda izglasava zakonska rješenja kojima preglasava Ustav i sve evropske konvencije o ljudskim pravima“, rekao je Nikolić.
Kako je kazao, kao izraz tog institucionalnog revolta, poslanici DPS-a koji su obavljali čelne funkcije u pojedinim skupštinskim odborima, uključujući mjesto potpredsjednika Skupštine, podnijeli su neopozive ostavke.
„Već sam predao ostavku na funkciju predsjednika Anketnog odbora, smatrajući da nema potrebe da u tom radnom tijelu simuliramo određenu institucionalnu saradnju koje nema", kazao je Nikolić.
On je naveo da su na početku rekli da u Anketni odbor ulaze da bi spriječili zloupotrebu instituta parlamentarnog nadzora i omogućili da se saslušanja u tom skupštinskom tijelu odvijaju u skladu sa parlamentarnim procedurama, ali da odbor ne postane ni sud ni tužilaštvo.
„U međuvremenu, šta smo dobili u tom Anketnom odboru? Dobili smo političko prepucavanje i pokušaj da se sa te platforme našteti imidžu DPS-a i njenom narastajućem rejtingu“, dodao je Nikolić.
Prema njegovim riječima, osnovna ideja bila je kriminalizacija procesa referenduma, odnosno obnove crnogorske nezavisnosti.
Nikolić je kazao da nikad ne treba zaboraviti „da je najveći dio današnje parlamentarne većine do kraja ostao lojalan politici Slobodana Miloševića“.
„Nikad nijeste čuli od ljudi iz parlamentarne većine spremnost da se ograde od te ideologije, politike i pogubnih posljedica te politike. Naprotiv, ovim Anketnim odborom su htjeli da retuširaju istoriju i da biografije sedmog bataljona speru biografijama sedme uprave“, naveo je Nikolić.
On smatra da ljudi što su pratili rad tog odbora nijesu čuli ništa novo.
„Imali smo jednog koji je pod vidnom tremom čitao zabilješke i operativne informacije, drugog koji je onako simpatično uveseljavao crnogorsku javnost i to je sve. Obećavali su puno, a dali su malo“, kazao je Nikolić.
Prema njegovim riječima, Anketni odbor je bio isključivo zamišljen kao politički poligon za obračun sa političkim neistomišljenicima.
Nikolić je ocijenio da Vlada nema rezultata i da obećanja nijesu ispunjena, posebno u dijelu ekonomije.
„Kad nema rezultata, posebno u pogledu životnog standarda, onda se treba tjerati sa političkim protivnicama. Od nedavno imamo legalizaciju političkog progona u vidu dva zakonska rješenja, koja je prije par dana predsjednik (Jakov) Milatović vratio kao neustavna, kojima parlamentarna većina u izbornoj godini želi da napadne na simbole svoje konkurentske politike, ne bi li na taj način obezbijedila sebi kampanju za predstojeće parlamentarne izbore“, naveo je Nikolić.
On je istakao da postoje institucije sistema, ukoliko ima volje da se dođe do pune istine u vezi sa određenim tragičnim događajima koji su se desili devedesetih godina, a među kojima su i brojna ubistva.
„Neće biti da institucijama sistema upravlja DPS. Prošlo je šest godina od kad smo u opoziciji“, kazao je Nikolić.
On je rekao da aktuelna vlast ima institucije u svojim rukama.
„Ako imaju dokaze da je neko nešto radio nezakonito, nikad niko iz ovog poslaničnog kluba i iz ove političke partije neće se suprotstavljati sprovođenju zakona i vladavine prava“, poručio je Nikolić.
On je ocijenio da vladavina prava nije na snazi u Crnoj Gori.
Na pitanje novinara da li dosadašnje ostavke poslanika DPS-a predstavljaju neku vrstu bojkota, Nikolić je odgovorio odrično.
„Ovo nije bojkot. A to što smo napustili određene rukovodeće pozicije u pojedinim odborima je poruka parlamentarnoj većini da dosadašnja institucionalna korespondencija koju smo održavali preko rukovodećih pozicija u tim odborima ne važi“, kazao je Nikolić.
On je rekao da se još neće povući iz radnih tijela Skupštine Crne Gore.
„Kao što smo kazali, ostajemo veoma aktivni i veoma zainteresovani za rad u parlamentu. Parlament je najbolja institucionalna platforma da parlamentarna opozicija komunicira sa građanima“, naveo je Nikolić.
On je kazao da nemaju mnogo alternativa, „posebno u ovakvoj medijskoj konstelaciji odnosa“.
„Dakle, mi smo u parlamentu i mikrofon ćemo koristiti za snažniju političku kampanju, kako bismo građanima objasnili zbog čega je neophodno da na narednim parlamentarnim izborima dođe do najveće moguće izlaznosti svih nezadovoljnih građana“, poručio je Nikolić.
To je, kako je rekao, suština njihovog političkog rada u Skupštini.
„Hoće li Andrija Nikolić, Ivan Vuković, Jevto Eraković ili neko od mojih kolega biti predsjednik nekog radnog tijela - to je, vjerujte mi, potpuno nevažno u odnosu na ono što nam je opredijeljeno na prethodnim izborima“, kazao je Nikolić.
On je podsjetio da DPS ima 16 poslanika u Skupštini, navodeći da je uvjeren da će nakon narednih parlamentarnih izbora taj broj biti mnogo veći.
Upitan kako komentariše to što u četvrtak nije izabran direktor Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) u punom mandatu i smatra li da postoji politički pritisak na članove Savjeta ASK-a, Nikolić je kazao da misli da nijesu najbolja adresa za odgovor na takva pitanja, jer je odgovornost za elementarnu funkcionalnost institucija na parlamentarnoj većini.
„Evo nema DPS-a da im smeta da naprave određene dogovore. Ali nastaje problem onda kada taj politički dogovor treba sprovesti do kraja, jer kad god se pojavi neki problem, ovdje stvari funkcionušu - „daš mi, dam ti, ja ću tebi popustiti u ASK-u, a ti meni popusti u Centralnoj banci“, naveo je Nikolić.
Prema njegovim riječima, to je klasična politička trgovina, koja sprečava dalji institucionalni razvoj države.
„Zbog toga danas, na svim nivoima, imamo visok nivo nekompetentnosti, nestručnosti, a rekao bih i loše političke namjere koja je podgrijana potrebom da se svetite političkim protivnicama“, dodao je Nikolić.
On je kazao da se neko nije naprasno sjetio da na Anketnom odboru sasluša bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića.
„Znate li zašto su pozvali Đukanovića? Zato što se dan ranije, u emisiji Načisto, javio Miloš Medenica, i onda je zbog potpune disfunkcionalnosti bezbjednosnog sektora nekome sjutradan palo na pamet – hajde da zovemo Đukanovića na Anketni da pravimo novu predstavu za javnost i defokusiramo ljude sa teme Miloša Medenice“, naveo je Nikolić.
Odgovarajući na pitanje novinara, on je kazao da DPS u vlasti u Budvi učestvuje na nivou projektne podrške.
“Ko će biti potpredsednik (opštine), predsjednik, za nas je manje važno. Mnogo je važnije da postoji stabilnost u lokalnoj samopravi i da nova lokalna samoprava bolje servisira potrebe građana od prethodne”, rekao je Nikolić.
On je naveo da je u Budvi ranije postojala opšta politička nestabilnost, koja se prelivala na uslove u kojima žive građani Budve.
“Tako da hoće li u Budvi biti potpredsednik opštine ovaj ili onaj pojedinac i sa koje liste, za nas je manje važno. Za nas je važno da ljudi koji su u ime naše politike preuzeli odgovornost da upravljaju lokalnim preduzećima, već ostvaraju rezultate na tom planu i već se vide određeni pomaci”, kazao je Nikolić.
(kraj) mip/žug