• ponedjeljak, 22 jun 2026

Ministri energetike regiona razgovaraće o sigurnosti snabdijevanja i energetskoj tranziciji

Ministri energetike regiona razgovaraće o sigurnosti snabdijevanja i energetskoj tranziciji

Beograd, (MINA-BUSINESS) – Beogradski energetski forum, na kojem će učestvovati ministri energetike regiona, predstavnici međunarodnih organizacija, investitori i vodeće kompanije iz tog sektora, počeće u ponedjeljak u hotelu Hyatt Regency u Beogradu.

 

Dvodnevni događaj okupiće vodeće ljude energetskog sektora iz regiona i Evrope, koji će razgovarati o energetskoj bezbjednosti, stabilnosti snabdijevanja i ubrzanju energetske tranzicije.

 

“U trenutku pojačanih geopolitičkih i tržišnih pritisaka na evropski energetski sektor, fokus razgovora biće na jačanju regionalne saradnje, povezivanju tržišta električne energije, razvoju obnovljivih izvora energije i investicijama koje treba da doprinesu većoj energetskoj sigurnosti jugoistočne Evrope”, navodi se u saopštenju organizatora.

 

Skupu će, kako je najavljeno, prisustvovati i crnogorski ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović.

 

Ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, kazala je da je Srbija tokom globalne energetske krize uspjela da očuva stabilnost snabdijevanja i pokrene značajan investicioni ciklus u energetici.

 

„Naš cilj je da budemo energetski sigurniji, bolje povezani sa evropskim i regionalnim tržištima i pozicionirani kao energetsko čvorište u jugoistočnoj Evropi. Važno je da kroz regionalnu saradnju i razmenu iskustava zajedno tražimo održiva rješenja za izazove u energetskom sektoru“, poručila je Đedović Handanović.

 

Među ključnim temama biće i dekarbonizacija energetskog sektora, digitalizacija, integracija obnovljivih izvora energije, otpornost energetskih sistema, kao i izazovi koje regionu donosi primjena CBAM regulative Evropske unije.

 

Detaljna agenda dostupna je na linku https://belgradeenergyforum.com/agenda/

(kraj) jlb/nar

Stay Connected