Ministarstvo odbrane domaćin godišnje međunarodne radionice o kontroli naoružanja
- Ministarstvo odbrane Crne Gore bilo je domaćin godišnje međunarodne radionice o kontroli naoružanja, koja je okupila predstavnike nekoliko država, saopštili su iz tog resora, navodeći da je potpisan memorandum o razumijevanju čime je formalizovana regionalna inicijativa za saradnju u toj oblasti.
- Post By Mirjana Perunovic
- 16:32, 6 maj, 2026
Podgorica, (MINA) - Ministarstvo odbrane Crne Gore bilo je domaćin godišnje međunarodne radionice o kontroli naoružanja, koja je okupila predstavnike nekoliko država, saopštili su iz tog resora, navodeći da je potpisan memorandum o razumijevanju čime je formalizovana regionalna inicijativa za saradnju u toj oblasti.
Iz Ministarstva odbrane su rekli da je radionica okupila predstavnike Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Sjeverne Makedonije i Crne Gore.
“Tom prilikom potpisan je memorandum o razumijevanju, čime je formalizovana i dodatno ojačana regionalna inicijativa za saradnju upravo u oblasti kontrole naoružanja”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da ta inicijativa predstavlja važan mehanizam za jačanje povjerenja i transparentnosti u oblasti kontrole naoruzanja, posebno u kontekstu složenih globalnih bezbjednosnih izazova.
Naredne aktivnosti u okviru te inicijative, kako su kazali iz Ministarstva odbrane, biće usmjerene na konkretne oblike saradnje, uključujući obuke, razmjenu iskustava i najboljih praksi, kao i razvoj zajedničkih pristupa u sprovođenju mjera kontrole naoružanja.
“Učešćem u inicijativi države dodatno potvrđuju odlučnost da kroz savezništvo i kontinuirani dijalog aktivno doprinose jačanju i unapređenju sistema kontrole naoružanja, kao važnog segmenta regionalne i međunarodne bezbjednosti”, rekli su iz Ministarstva.
(kraj) mip/nij