• subota, 20 jun 2026

Martinović: Reprezentativni Sindikati Aerodroma i svi zaposleni jednoglasno protiv dodjele koncesije

Martinović: Reprezentativni Sindikati Aerodroma i svi zaposleni jednoglasno protiv dodjele koncesije

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Reprezentativni Sindikati Aerodroma Crne Gore i svi zaposleni odlučno i jednoglasno su protiv dodjele koncesije u postupku koji je, kako su saopštili, od samog početka opterećen ozbiljnim kontroverzama, institucionalnim nesuglasicama i sudskim sporovima.

 

“Tender koji traje još od 2018. godine obilježili su javna prepucavanja članova tenderske komisije, disonantni tonovi unutar same vlasti i sudski postupci koje je pokrenuo drugorangirani ponuđač. Takav proces ne može imati puni legitimitet niti garantovati zaštitu državnog interesa”, navodi se u saopštenju koje je potpisao predsjednik te sindikalne organizacije, Slobodan Martinović. 

 

On je rekao da država Crna Gora zaslužuje transparentan, jasan i pravno čist postupak kada je riječ o njenoj najvažnijoj saobraćajnoj infrastrukturi.

 

“Posebno je neprihvatljivo da se monopol nad vazdušnim saobraćajem praktično ustupa privatnoj korporaciji po uslovima definisanim 2018. godine, u potpuno izmijenjenim ekonomskim okolnostima. Nakon godina inflacije i rasta vrijednosti infrastrukture i tržišta, jasno je da ta cifra danas nema istu realnu vrijednost”, kazao je Martinović. 

 

Prema njegovim riječima, davati najveće privredno bogatstvo države za iznos koji Aerodromi, uz ozbiljan investicioni ciklus i podršku države, mogu ostvariti kroz sopstveni profit u relativno kratkom periodu, predstavlja strateški i ekonomski promašaj.

 

“Iznad svega, želimo jasno poručiti: Aerodromi Crne Gore nijesu samo infrastruktura – to su ljudi. To su radnici koji su u najtežim vremenima, tokom pandemije i finansijskih izazova, sačuvali sistem, održali operativnost i bezbjednost saobraćaja, očuvali međunarodnu reputaciju i omogućili da kompanija stane na zdrave noge”, rekao je Martinović. 

 

Prema njegovim riječima, bez ikakvih privilegija, uz ogroman lični i profesionalni napor, zaposleni su pokazali da znaju, mogu i hoće da razvijaju sopstvenu kompaniju.

 

“Zato smatramo da Aerodromi Crne Gore imaju kapacitet da se samostalno razvijaju, modernizuju i unapređuju – uz odgovorno upravljanje i jasnu državnu strategiju. Radnici su svojim radom dokazali da su najjači oslonac ove kompanije i da budućnost aerodroma ne mora biti vezana za privatnog koncesionara”, naveo je Martinović.

 

Sindikalna organizacija zahtijeva, kako je kazao, poništavanje kompromitovanog postupka i pokretanje nove, transparentne i inkluzivne rasprave o modelu razvoja aerodroma. 

 

“Spremni smo da, kao sindikat i kao radnici, svim legitimnim i demokratskim sredstvima branimo interese zaposlenih, ali i dugoročni interes države Crne Gore”, kazao je Martinović.

 

ACG, kako je zaključio, moraju ostati u službi građana i razvoja države – a ne predmet ishitrenih i štetnih odluka.

(kraj) sam/nar

Stay Connected