• subota, 20 jun 2026

ES: Nadležni da saopšte rok za uspostavljanje urednog snabdijevanja Rožaja strujom

ES: Nadležni da saopšte rok za uspostavljanje urednog snabdijevanja Rožaja strujom

Podgorica, (MINA) - Evropski savez (ES) zatražio je hitno i javno obraćanje Ministarstva energetike u vezi sa problemom snabdijevanja Rožaja strujom, precizan rok za uspostavljanje urednog snabdijevanja, kao i utvrđivanje odgovornosti za eventualne propuste u održavanju i upravljanju sistemom.

 

U saopštenju koje potpisuju odbornici ES u lokalnom parlamentu, Alen Kalač, Rejhan Agović, Esad Plunac i Fahrudin Nurković, podsjeća se da su građani Rožaja već drugi dan i drugu noć bez električne energije i dodaje da su to uslovi koji su nedostojni 21. vijeka i države koja pretenduje na evropske standarde.

 

"Ovakva situacija prevazilazi tehnički problem i postaje ozbiljno pitanje odgovornosti institucija i nadležnih", poručili su iz ES i upitali gdje je odgovnornst i ko će snositi posljedice zbog takvog stanja.

 

Prema njihovim riječima, iako su vremenske neprilike objektivna okolnost, potpuno je neprihvatljivo da čitav jedan grad ostane bez struje duži vremenski period, a bez jasnih informacija, preciznih rokova i vidljivog plana za rješavanje problema.

 

"Još je problematičnije što izostaje pravovremena i transparentna komunikacija prema građanima koji su direktno pogođeni", navodi se u saopštenju.


Iz ES su ocijenili da posebnu odgovornost snosi Ministarstvo energetike, na čelu sa ministrom Admirom Šahmanovićem, koje je dužno da obezbijedi funkcionalnost sistema i adekvatnu reakciju u kriznim situacijama.

 

"Ovdje se ne radi samo o kvaru, već o sposobnosti sistema da odgovori na vanredne okolnosti i zaštiti osnovne potrebe građana", istakli su iz ES.


Kako su dodali, istovremeno i lokalno rukovodstvo Opštine Rožaje ne može ostati pasivni posmatrač.

 

Iz ES su ocijenili da građani s pravom očekuju da njihovi izabrani predstavnici budu glasni, aktivni i uporni u zahtjevima prema državnim institucijama, kao i da pravovremeno informišu javnost i preduzimaju konkretne mjere pomoći.


"Postavlja se jasno pitanje: gdje je odgovornost i ko će snositi posljedice zbog ovakvog stanja? Građani Rožaja imaju pravo na pouzdano snabdijevanje električnom energijom, ali i na istinite i blagovremene informacije", poručili su iz ES.


Oni su zatražili hitno i javno obraćanje Ministarstva energetike sa jasnim objašnjenjem situacije, precizan rok za uspostavljanje urednog snabdijevanja, aktivno uključivanje lokalne vlasti u rješavanje problema, kao i utvrđivanje odgovornosti za eventualne propuste u održavanju i upravljanju sistemom.


"Ovo nije samo pitanje infrastrukture, već pitanje dostojanstva i osnovnih uslova života građana Rožaja", zaključuje se u saopštenju.

(kraj) sel

Stay Connected