• utorak, 23 jun 2026

BV: SDT da se ponovo bavi zločinom deportacije

BV: SDT da se ponovo bavi zločinom deportacije

Podgorica, (MINA) - Bošnjačko vijeće (BV) u Crnoj Gori apelovalo je na Specijalno državno tužilastvo, da se iznova bavi zločinom deportacija, u kojem je, kako su kazali, sprovođen lov na ljude koji su svoje sklonište potražili u Crnoj Gori.

 

Crnogorska policija je u maju 1992. godine nezakonito uhapsila najmanje 66 civila, uglavnom Muslimana, starosti od 18 do 66 godina i predala ih vojsci bosanskih Srba. Samo 12 deportovanih uspjelo je da preživi mučenje u koncentracionim logorima.

 

Iz BV-a su podsjetili da ni 34 godina nakon deportacije, taj zločin nije dobio pravičan sudski epilog.

 

Navodi se da se u BV-u saosjećaju sa bolom porodica stradalih od kojih neke još nijesu pronašle posmrtne ostatke svojih najmilijih, ukazujući da na mjestu gdje je u Herceg Novom otpočeo zločin, još nema spomen-obilježja .

 

"Ovaj ratni zločin nosi žig sramote, nepravde i nebrige države Crne Gore na čijoj teritoriji se dešavao, krajem maja 1992. godine.Opet apelujemo na Specijalno državno tužilastvo, da se iznova bavi ovim zločinom, u kojem je sprovođen lov na ljude koji su svoje sklonište potražili u Crnoj Gori", kaže se u saopštenju.

 

U BV-u smatraju da treba procesuirati i izvršitelje i nalogodavce i sve odgovorne za deportovanje i slanje u smrt više desetina izbjeglica.

 

"Smatramo da je krajnje vrijeme da državne i lokalne vlasti, stvore administrativne i tehničke uslove da se postavi spomen- obilježje u krugu zgrade MUP Herceg Novi, čiji su policajci i njihovi pretpostavljeni tada sprovodili ovaj gnusni zločin", navode iz  BV-a.

 

Oni su zatražili da se konačno u udžbenicima nađu sadržaji kako bi u školama djeca imala znanje o ovom i drugim ratnim zločinima koji su se desavali u Crnoj Gori.

 

"Suočavanje sa prošlošću i učinjenim ratnim zločinima podrazumjeva adekvatno kažnjavanje svih odgovornih, ali i puno saznanje i svijest da je potrebno trajna memorijalizacija ovih sramnih i tragičnih događa iz novije crnogorske istorije", dodaje se u saopštenju.

 

Ocjenjuje se da bez pune istine i pravde nema suočavanja sa prošlošću, a samom tim ni pomirenja, kao važnog preduslova izgradnje evropske budućnosti Crne Gore i regiona .

 

Predstavnici Bošnjačkog vijeća danas će, zajedno sa drugim organizacijama i članovima porodica žrtava deportacija , učestvovati u obilježavanju ovog tragičnog datuma u Herceg Novom.

(kraj) žug

Stay Connected