• ponedjeljak, 22 jun 2026

Borba protiv terorizma i radikalizacije jedan od ključnih nacionalnih prioriteta

Borba protiv terorizma i radikalizacije jedan od ključnih nacionalnih prioriteta

Podgorica, (MINA) - Crna Gora tretira borbu protiv terorizma i radikalizacije kao jedan od ključnih nacionalnih prioriteta, uz kontinuirano usklađivanje sa standardima Evropske unije (EU), poručeno je tokom posjete Briselu državnih sekretara Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), Petra Koprivice i Dragane Kažanegra Stanišić. 

 

Iz MUP-a je saopšteno da su se Koprivica i Kažanegra Stanišić, u nastavku službene posjete Briselu, sastali sa EU koordinatorom za borbu protiv terorizma Bartjanom Vegterom i specijalnom izvjestiteljkom za borbu protiv terorizma u Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Anom Stšonskom, sa kojima su razgovarali o jačanju saradnje u oblasti borbe protiv terorizma, nasilnog ekstremizma i savremenih bezbjednosnih prijetnji.

 

„Crna Gora je tokom sastanaka jasno potvrdila da borbu protiv terorizma i radikalizacije tretira kao jedan od ključnih nacionalnih prioriteta, uz kontinuirano usklađivanje sa standardima EU“, kaže se u saopštenju. 

 

Navodi se da je istaknuto da, uprkos niskom nivou prijetnje, savremeni bezbjednosni izazovi, posebno u digitalnom prostoru i u kontekstu globalnih geopolitičkih kretanja, zahtijevaju proaktivan, koordinisan i dugoročno održiv odgovor institucija.

 

Iz MUP-a su rekli da je na sastanku sa Vegterom naglašena važnost daljeg jačanja preventivnog pristupa i institucionalnih kapaciteta, uz poseban fokus na suzbijanje onlajn radikalizacije i uticaja ekstremističkih sadržaja u digitalnom okruženju. 

 

„Tokom sastanka sa Stšonskom razgovarano je o širem bezbjednosnom kontekstu, uključujući hibridne prijetnje, strane informacione manipulacije i uticaj digitalnih tehnologija na stabilnost društva“, kaže se u saopštenju.

 

Kako se navodi, istaknuto je da Crna Gora razvija integrisan odgovor kroz jačanje međuresorne koordinacije, unapređenje sajber kapaciteta i razvoj strateških komunikacija, uz poseban fokus na otpornost društva i zaštitu demokratskih procesa.

 

Iz Ministarstva su rekli da je poseban fokus tokom razgovora bio na rastućem značaju borbe protiv stranih informativnih manipulacija i miješanja, kao savremenog bezbjednosnog izazova koji utiče na stabilnost institucija i društva. 

 

Oni su naveli da je, u tom kontekstu, naglašena potreba za jačanjem strateške komunikacije, unapređenjem kapaciteta za rano prepoznavanje i analizu informativnih prijetnji, kao i za intenzivnijom saradnjom sa partnerima iz EU u razmjeni podataka i dobrih praksi.

 

„Naš pristup se zasniva na jačanju sistema koji može pravovremeno da prepozna rizike i adekvatno odgovori na savremene bezbjednosne izazove“, poručio je Koprivica, koji je nacionalni koordinator Nacionalnog međuresornog operativnog tima za prevenciju i suzbijanje nasilnog ekstremizma, terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma. 

 

On je rekao da, kroz punu usklađenost sa politikama EU i intenzivnu međunarodnu saradnju, Crna Gora dodatno učvršćuje svoju ulogu pouzdanog partnera u zajedničkom evropskom bezbjednosnom okviru.

 

Na sastanku je, kako su naveli iz MUP-a, istaknuto da će dalji fokus biti na jačanju preventivnih mehanizama, unapređenju razmjene informacija i dodatnom usklađivanju sa evropskim standardima i ocijenjeno da je kontinuirana i koordinisana saradnja ključna za očuvanje stabilnosti i bezbjednosti u širem evropskom prostoru.
(kraj) mip/sel

Stay Connected