Božović: SNP podržava uvođenje trobojke kao naodne zastave
- Socijalistička narodna partija (SNP) podržaće predlog za uvođenje trobojke kao narodne zastave, kazao je poslanik te stranke Bogdan Božović, navodeći da je to pitanje poštovanja istorije, tradicije i identiteta države.
Podgorica, (MINA) - Socijalistička narodna partija (SNP) podržaće predlog za uvođenje trobojke kao narodne zastave, kazao je poslanik te stranke Bogdan Božović, navodeći da je to pitanje poštovanja istorije, tradicije i identiteta države.
Božović je kazao da je takvo rješenje dio programskih opredjeljenja SNP-a, koji, kako je naveo, dosljedno baštini očuvanje istorijskih simbola i identiteta Crne Gore.
"Trobojka nije nikakav novitet, već simbol duboko ukorijenjen u crnogorskom istorijskom pamćenju, koji je kroz različite periode bio prisutan u institucionalnom i društvenom životu Crne Gore", naveo je Božović.
Kako je dodao, upravo su Petrovići, još u vrijeme knjaza Danila i kasnije knjaza Nikole, uveli i afirmisali narodne boje koje su postale prepoznatljiv dio identiteta.
"Crvena, plava i bijela su kao narodne boje normirane još Ustavom iz 1905. godine, čime su dobile i svoje formalno uporište u pravnom poretku tadašnje države", kazao je Božović.
Prema njegovim riječima, trobojka je kao simbol kroz istoriju bila najduže prisutna u institucijama Crne Gore i ostala je duboko ukorijenjena u narodu, bez obzira na kasnije političke i pravne promjene.
"Zato smatramo da je nepravedno što prilikom donošenja Zakona o državnim simbolima nije prepoznata i njen značaj", kazao je Božović.
On je rekao da je danas, kada se trobojka svakodnevno koristi među građanima, jasno da ona živi kao autentičan narodni simbol i zaslužuje da njen status bude jasno definisan u okviru pravnog sistema Crne Gore.
"SNP će uvijek stajati uz rješenja koje afirmišu i čuvaju istorijsko nasljeđe naše države", zaključio je Božović.
(kraj) sel