• subota, 20 jun 2026

Bjelica: Rekordan broj učesnika na Evropskoj konferenciji sportskih nauka u Budvi

Bjelica: Rekordan broj učesnika na Evropskoj konferenciji sportskih nauka u Budvi

Podgorica, (MINA) - Za učešće na Evropskom samitu sportskih nauka u Budvi do sada je prijavljeno 119 naučnih radova od ukupno 162 autora i koautora sa 41 institucije iz 21 države sa tri kontinenta, saopšteno je iz Crnogorske sportske akademije.

Tradicionalna, 24. međunarodna naučna konferencija biće održana od 16. do 19. aprila 2026.godine.

Saopšteno je da, imajući u vidu da se prijavljivanje naučnih radova završava 15. marta, već sada se sa sigurnošću može reći da će 24. konferencija biti rekordna po broju prispjelih radova i broju naučnika koji ih potpisuju.

"Najznačajniji partneri u organizaciji tog događaja  Evropski koledž sportskih nauka na čijem programu se nalazi ova konferencija, FIEPS Europa, Fakultet sporta Univerziteta u Ljubljani, Državni Univerzitet sporta iz Tirane , FPMOZ Sveučilišta u Mostaru, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja iz Priištine, Fakultet sporta sa Slovačkog Univerziteta u Prešovu,  tradicionalno Crnogorski olimpijski komitet", kazao je predsjendik CSA Duško Bjelica .

On je najavio da će CSA , pored članstva u HEPA Europa i  FIEPS Europa, uskoro biti i zvanično primljena u jednu od najznačajnih naučnih Evropskih organizacija ENSU.

"Plenarni predavači, imajući u vidu da se radi o istaknutim naučnicima iz različitih oblasti sporta, biće Živa Majcen Rošker iz Ljubljane, Robert Schneider iz Njujorka, Antonio Tesitore iz Rima,  Robert Trubulski iz Katovica, Damir Sekulić iz Splita, Geatano Raiola iz Napolija, Nuno M. Pimenta iz Portugalije, Slavko Rogan iz Švajcarske, Peter Kačur iz Prešova, Elona Mehmeti iz Tirane, Goran Krstačić iz Zagreba, Velibor Spalević iz Podgorice, Borko Katanić iz Srbije koji će sa različitih aspekata osvijetliti najnovija dostignuća u sportskim naukama", kazao je Bjelica.

Saopšteno je da će se u Budvi razgovarati sa aspekta sportskih nauka  - inovacija, dostignuća, sinergije  i stalnih izazova  u sportu pod motom  Evropski most ka budućnosti  u sportskoj  izvrnosti.

"Biće zanimljivih tema iz medicine I zdravlja sa sportskog aspekta. Dozirano učešče elementarnih biomotoričkih dimenzija u raznim sportskim disciplinama, dozirana potrošnja energetskih potencijala u toku trajanja raznih sportskih disciplina. Specifičan oblik izvođenja sportske discipline, jednostavno nameću obavezu sportskim stručnjacima, da za svaku sportsku discipline odrede principe izbora sredstava sportskog treninga koji dosežu maksimalne napore, pa čak i do otkaza", kazao je Bjelica.

Stay Connected