Banka Francuske ostvarila 12,8 milijardi EUR dobiti
- Pariz, (MINA-BUSINESS) - Centralna banka Francuske je u prošloj godini i početkom ove ostvarila izuzetnu dobit od 12,8 milijardi EUR prodajom dijela svojih zlatnih rezervi u Sjedinjenim Američkim Državama, navodi se u danas objavljenom izvještaju banke.
- Post By Sanja Miajlovic
- 07:13, 26 mart, 2026
Pariz, (MINA-BUSINESS) - Centralna banka Francuske je u prošloj godini i početkom ove ostvarila izuzetnu dobit od 12,8 milijardi EUR prodajom dijela svojih zlatnih rezervi u Sjedinjenim Američkim Državama, navodi se u izvještaju banke.
Riječ je zapravo o tehničkoj zamjeni zlata, jer banka već godinama topi stare poluge i pravi nove sa višim procentom čistoće, u skladu sa modernim standardima.
Dio francuskih zlatnih rezervi, ukupno 129 tona, bio je deponovan kod Federalnih rezervi u Njujorku, a banka je odlučila da ga proda i kupi nove poluge, umjesto da plaća transport i preradu u Evropi, prenose Nezavisne novine.
Razlika između prodajne i kupovne cijene bilježi se kao kursna dobit u bilansu banke, koja je u prošloj godini iznosila 11 milijardi EUR, a u januaru je uvećana za još 1,8 milijardi EUR.
Guverner Banke Francuske, Fransoa Vijeroa de Galo, ocijenio je ovu dobit kao "izuzetnu" i istakao da zlato doprinosi stabilnosti bilansa banke i njenoj nezavisnosti u vođenju monetarne politike.
Ukupne rezerve zlata Francuske iznose oko 2,5 hiljada tona, odnosno 78,3 miliona unci, što danas vrijedi približno 356 milijardi EUR.
Većina francuskih zlatnih rezervi čuva se 27 metara pod zemljom u trezoru ispod Pariza, koji je izgrađen prije oko 100 godina.
(kraj) sam