• nedjelja, 21 jun 2026

Artemis II se vratio na Zemlju

Artemis II se vratio na Zemlju

Vašington, (MINA) - Kapsula Orion sa četiri astronauta iz misije Artemis II bezbjedno se vratila na Zemlju nakon deset dana provedenih u svemiru, čime je okončana prva misija sa posadom u blizini Mjeseca posle više od pola vijeka.

 

NASA-ina kapsula Orion sa posadom koju su činili američki astronauti Rid Vajzman, Kristin Koh, Viktor Glover i kanadski astronaut Džeremi Hansen lagano se spustila u Tihi okean blizu kalifornijske obale nešto poslije 17 sati po lokalnom vremenu.

 

Let Artemis II bio je prvi test let sa ljudskom posadom u nizu NASA-inih Artemis misija čiji je cilj povratak astronauta na površinu Meseca počev od 2028. godine.

 

null

 

Povratak posade bio je najrizičniji dio misije i test svemirske letelice Orion.

 

Kapsula je ušla u Zemljinu atmosferu brzinom 32 puta većom od brzine zvuka, pri čemu je trenje zagrijevalo njen toplotni štit na oko 2.760 stepeni Celzijusa. Omotač jonizovanog gasa obavio je letjelicu, što je izazvalo planirani prekid radio-veze duži od šest minuta u trenutku najvećeg opterećenja tokom ulaska, prenio je Rojters.

 

Nakon ponovnog uspostavljanja kontakta sa posadom, dva para padobrana otvorila su se u prednjem dijelu kapsule, usporivši njeno kretanje na oko 25 kilometara na sat, što je omogućilo lagano i bezbjedno slijetanje letjelice u okean.

 

Slijetanje u more, pod delimično oblačnim nebom, prenošeno je uživo.

 

null

 

„Stabilni smo – četvoro članova posade su u dobrom stanju“, javio je komandant misije odmah nakon slijetanja, signalizirajući da je kapsula u uspravnom položaju i da su svi astronauti dobro.

 

Nakon što su ronioci američke mornarice pričvrstili plutajući prsten kako bi stabilizovali kapsulu, četvoro astronauta prebačeno je na gumeni čamac, a zatim helikopterom na obližnji amfibijski transportni brod mornarice „John P. Murtha“, radi daljih medicinskih pregleda.

 

null

 

Četvoročlana posada poletjela je sa Floride 1. aprila, na NASA-inoj ogromnoj raketi Spejs Lanč Sistem, obišavši Zemlju dva puta prije nego što su krenuli na putovanje oko daleke strane Mjeseca.

 

Time su postali prvi astronauti koji su letjeli oko Zemljinog jedinog prirodnog satelita još od programa Apollo iz 1960-ih i 1970-ih.

(kraj) nim

Stay Connected